5 dakikada stresinizi azaltan teknikler

5 dakikada sinir sisteminizi rahatlatmak veya enerji seviyenizi yükseltmek ister misiniz? Size vereceğimiz teknikleri mutlaka deneyin. Bu kendiniz için harcadığınız en iyi 5 dakika olacaktır.

Kontrollü nefes tekniği

Karnınıza doğru derin bir nefes alın. Birkaç saniye nefesinizi tutun. Yavaş yavaş 5’e kadar sayarak nefes verin. 4 kere tekrar edin. Kontrollü nefesin stresi azalttığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve dikkati arttırdığı biliniyor. Uzak doğuda yüzyıllardır uygulanan ve pranayama olarak bilinen kontrollü nefes tekniklerinin faydaları, bilimsel araştırmalara da konu olmaya başladı.

Ahenkli nefes tekniği

Eğer sadece bir nefes egzersizi öğrenecek vaktiniz varsa bunu deneyin! Bir dakika içinde 5 nefes almaya dayalı bu metodun son derece kolay ve sakinleştirici olduğunu göreceksiniz.-Dik oturun veya uzanın. Ellerinizi karnınızın üzerine koyun. Ağzınızı kapalı tutun. Bu teknikte nefesinizi burnunuzdan alıp vermeniz gerekiyor.-Yavaş yavaş 5’e kadar sayarak karnınıza doğru nefes alın. Ellerinizin altında karnınızın şiştiğini hissedeceksiniz.

-Nefesinizi tutup 2’ye kadar sayın.-6’ya kadar sayarak nefes verin. Nefesin karnınızdan boşalmaya başladığını hissedin.?Bu egzersize günde 5 dakika ayırarak başlayıp, zamanla 20 dakikaya kadar çıkabilirsiniz.

HA nefes tekniği

Enerjinizin düştüğünü hissettiğinizde bu tekniği kullanabilirsiniz.-Ayağa kalkın.Diseklerinizi bükün. Kollarınızın dirseklerden üstü vücudunuza yapışık dursun. Dirseklerden altını ise 90 derece açıyla elleriniz dümdüz tavana bakar şekilde kaldırın.-Nefes alırken, dirseklerinizi geriye doğru çekin, göğsünüzün hafifçe öne çıktığını hissedin.

-Nefesinizi hızlı bir şekilde Ha sesi çıkartarak verirken, aynı anda ellerinizi aşağı doğru çevirin ve dirseklerinizi başlangıç pozisyonuna geri getirin. Dirsekleriniz fazla öne ve ileri gitmesin, vücüdunuzla aynı hizada, başlangıç pozisyonunda durdurun.-Seri şekilde 10-15 kere tekrarlayın.