A vitaminine ihtiyaç duyduğumuzu gösteren 7 işaret

Vitaminlerin sağlığımız üzerindeki etkileri yadsınamayacak kadar fazla. A vitamini de bunlardan biri. Keskin bir görüşün, sağlıklı işleyen bir üreme sisteminin ve pürüzsüz bir cildin mimarı A vitaminidir. Birçok gıdada bulunan bu vitaminin eksikliği özellikle büyüme çağı ve hamilelik döneminde ciddi sıkıntılara yol açabilir. Peki, yeterli düzeyde A vitamini almazsak vücudumuzda neler meydana gelir? A vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? A vitamini içeren besinler nelerdir? Öğrenmek için haberimize buyurun…

ABONE OL

2-Gebe kalmada sorunlar

Gebe kalmayla ilgili sorun yaşıyorsanız A vitamini depolarınızı mutlaka kontrol ettirin. A vitamininden zengin beslenmek hem erkeklerin hem de kadınların üreme sağlığı üzerinde çok başarılı sonuçlar verir. A vitamini açısından zengin besinler tüketmek, doğurganlığı artırabilir. Ayrıca A vitamini eksikliği gebelikte düşüğe yol açabileceğinden dikkatli davranmak çok önemli.

3-Akne

A vitamini cilt dokusunu onarma gücüne sahiptir. Eksikliği durumunda yüzde kuruma veya sivilcelenmeye yol açabilecek aşırı yağlanma görülebilir. Bu nedenle birçok uzman A vitaminini akne ile ilgili problemleri tedavi etmek için kullanır.

4-Yaraların geç iyileşmesi

Kolajen üretimi sayesinde vücut yaraları kısa sürede iyileşir. Vücuttaki kolajen üretimi yeterli düzeyde olursa bu, A vitamini sentezine de yardımcı olur. Eğer cildinizdeki yaraların geç iyileştiğini fark ederseniz havuç, portakal, süt ve kırmızı et gibi A vitamini içeren yiyecekleri ne sıklıkla tükettiğinizi bir kere daha gözden geçirin.

5-Gece körlüğü

Yetersiz A vitamini alımı “nyctalopia” olarak da bilinen gece körlüğüne yol açabilir. Bu durumda loş ortamlarda, göz sisteminin sahip olması gereken keskinlik zayıflar ve karanlıkta görmek zor hale gelebilir.

6-Ciltte kuruluk

A vitamini, vücudun cilt dokusunu onarmak için ihtiyaç duyduğu nemi sağlamada önemli bir role sahiptir. A vitamini eksikliğinde cilt o kadar kurur ki sanki yaralanmış gibi kırmızı bir renk alır. Egzama gibi pullanan ciltte, aşırı kaşıntı da görülebilir.

7-Büyüme geriliği

Bu, özellikle bebeklerde ve çocuklarda en çok dikkat edilmesi gereken işaretlerdendir. Özellikle gebeliğin üçüncü ayından itibaren A vitamini almak ve çocukluk döneminden itibaren A vitamininden zengin beslemek, çocuğun görme sağlığından bağışıklık sisteminin güçlenmesine kadar büyük faydalar sağlar. Unutmayın: A vitamini eksikliği olan bir çocuk yaşıtlarından daha yavaş büyür.