Akdeniz’in Gözde Şehri Antalya | Antalya Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en popüler tatil yeri olan ve Akdeniz’in turizm başkenti Antalya, doğal güzellikleri, antik kentleri ve sınırsız konaklama seçenekleri ile hem yerli hem de yabancı turistler için tam bir tatil cenneti. Antalya, stratejik konumu, önemli antik yollar üzerinde yer alması, Toroslara dayadığı sırtı ve yüzünü döndüğü Akdeniz ile farklı tatil zevklerine pek çok seçenek sunuyor. Bu yazımda Antalya’nın tarihi yerleri, doğal güzellikleri ve Antalya otelleri hakkında bilgilere ulaşabileceksiniz.

Önümüz yaz, eğer yaz nişantaşı günlük kiralık daire tatili planı yapıyorsanız bu yazı çok işinize yarayacak. Antalya’nın bir diğer güzel yanı ise sadece deniz tatili değil; kültür, aktivite tatili yapmak isteyenler için de çok fazla alternatif sunması. Bu yönüyle de yılın her mevsiminde Antalya için seyahat planı yapabilirsiniz.

Antalya Tarihi Yerleri ve Doğal Güzellikleri

Antalya tarihi Likya Yolu üzerinde olduğundan neredeyse her ilçesi hatta köyünde bir antik şehre rastlamak mümkün. Aynı zamanda Torosların Akdeniz’e doğru uzanan kolları üzerinde muhteşem güzellikte kanyonlara da ev sahipliği yapıyor. Birbirinden güzel plajlarından bahsetmeye gerek dahi yok.

Bu nedenlerle Antalya’da gezilecek tarihi yerler ve doğal güzellikleri merkez, Manavgat, Alanya, Kemer, Kaş ilçeleri detayında Antalya’da gezilecek yerler listesine bakmak faydalı olacaktır. Gezi planı yaparken de bu sıralamada plan yapmak pratik bir gezi planı yapmanıza yardımcı olur.

Antalya Merkez Gezilecek Yerler

Antalya merkezini gezmek için bir hafta sonunuzu ayırmanız osmanbey günlük kiralık daire yeterli olmayacaktır. Antik kentlerin her biri yarım gününüzü alacaktır, gezi planınızı mesafelerin yakın olmadığını dikkate alarak yapmanızda fayda var. Kale içi, Yivli Minare ve Düden Şelalesi’ni görüp bir gün de Konyaaltı Plajı’nda yüzerek hafta sonu gezinizi organize edebilirsiniz. Ancak Antalya’da gezilecek yerlerin tamamını görmek için daha fazla zamana ihtiyacınız olacaktır.

Antalya Kale İçi
Yivli Minare
Düden Şelalesi
Konyaaltı Plajı
Güver Uçurumu & Kanyonu
Karain Mağarası
Perge Antik Kenti
Termessos Antik Kenti
Kurşunlu Şelalesi

Manavgat Gezilecek Yerler

Manavgat; tarih, doğa, deniz, kültür hepsini bir arada sunuyor. Manavgat şişli günlük kiralık Şelalesi’nde serinleyip Side Antik Kenti ve Aspendos’u sıcaktan etkilenmeden gezmek için bahar aylarını tercih etmeniz zamanlama açısından daha iyi olabilir. Köprülü Kanyon ve Ormana Köyü ise sıcak yaz günlerinde serinlemek için harika seçenekler olabilir. Denize girmek için Side’yi tercih edebilirsiniz.

Manavgat Şelalesi
Side Antik Kenti
Köprülü Kanyon
Ormana Köyü ve Düğmeli Evleri
Altın Beşik Mağarası
Aspendos Antik Kenti ve Tiyatrosu

Alanya Gezilecek Yerler

Alanya dünyaca ünlü Damlataş Mağarası ve Kleopatra plajına ev sahipliği yapıyor. Uzun Kleopatra plajı deniz tatili yapmak isteyenler için harika bir plaj. Ayrıca sıcak havadan bunaldığınızda; Dim Çayı kıyısında serinleyip, dağ havası alabilir, ayaklarınızı soğuk çay suyuna bırakıp gözlemenizi yiyebilirsiniz.

Alanya Kalesi
Kleopatra Plajı
Damlataş Mağarası
Dim Çayı ve Dim Mağarası
Syedra Antik Kenti
Kemer Gezilecek Yerler

Kemer Antalya tatil köyü ve Antalya her şey dahil otel turizminin en fazla olduğu ilçe olmasına rağmen, Phaselis ve Olimpos Antik kentleri ile tarihe doyabileceğiniz; Olimpos, Çıralı ve Adrasan plajları ile kafanızı dinleyebileceğiniz, doğa ile iç içe olabileceğiniz, bakir ve uygun fiyatlı tatil yapabileceğiniz bir bölgedir.

Göynük Kanyonu
Phaselis Antik Kenti
Olimpos Antik Kenti
Çıralı Yanartaş
Adrasan
Olimpos Plajı
Tahtalı Dağı
Kaş Gezilecek Yerler

Kaş, Antalya’nın en batıdaki ilçesi ve aynı zamanda ulaşımı en zor ilçesi olduğundan bugüne kadar doğallığı bozulmadan korunabilmiştir. Çok sayıda antik kente ev sahipliği yapan Kaş, bir kez gidip gezip bitirebileceğiniz bir yer değildir. Zaten bir kez gidince tekrar tekrar gitmek için plan yaparken bulursunuz kendinizi. Kekova’da tekneden batık bir şehre tanık olurken, Limanağzı’ndaki gün batımına aşık olur, Saklıkent Kanyonu’nda kendinizi soğuk sulara bırakırken Patara plajında kendinizi kumlarda güneşlenirken bulursunuz. Ben daha fazla anlatmayayım, siz en iyisi ilk fırsatta Kaş planı yapın.

Batık Şehir Kekova
Kaş Antik Kenti, Kaya Mezarları ve Limanağzı
Kaputaş Plajı
Patara
Letoon Antik Kenti
Xanthos Antik Kenti
Saklıkent Kanyonu
Gelidonya Feneri
Demre & Noel Baba Müzesi

Antalya tarihi ve doğal güzellikleri saymakla bitmese de ben en bilinen ve benim de gidip görüp tavsiye edebileceklerimi yazmak istedim. Listeye eklemeleriniz olursa, yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Antalya Otelleri

Antalya’daki konaklama seçeneklerine de yukarıdaki gezilecek yerlere benzer bir ayrımda bakmak yerinde olacaktır. Gezilecek yerlere göre Antalya otelleri, Antalya uygun oteller, Antalya tatil köyleri, Antalya her şey dahil oteller için seçim yapmak yerinde olacaktır.

Antalya Merkez Otelleri

Antalya merkezinde Kale İçi’ndeki butik otellerden, şehir merkezine çok yakın mesafede Ramada, Hilton, Akra Barut gibi büyük zincir oteller gibi farklı zevklere uygun otel alternatiflerine kadar geniş yelpazede seçenekler bulmanız mümkündür. Antalya otel fiyatları seçiminize göre farklılık göstermektedir. Butik oteller, şehir otelleri veya zincir oteller fiyat skalaları açısından oldukça farklılık göstermektedir. Antalya uygun oteller için de pek çok seçenek sunmaktadır, özellikle erken rezervasyon dönemlerini yakalayabilirseniz sezonun yarı fiyatına uygun oteller bulmanız mümkündür.

Manavgat Otelleri

Manavgat, Side tarafında her şey dahil tatil köyleri seçenekleri sunarken Ormana Köyü’nde butik hizmet veren düğmeli evlerde butik konaklama imkanı sunar. Tabii Side deniz tatili vadederken Ormana doğal hayatla iç içe hem doğa hem de kültür tatili yapmak isteyenler için biçilmiş kaftandır.

Alanya Otelleri,

Antalya tatil otelleri için en popüler bölgelerden birisi Alanya. Tatil köyleri ve her şey dahil oteller açısından Alanya pek çok seçenek sunarken, pansiyon, butik otel gibi seçeneklerle de uygun oteller bulmanıza da imkan sağlıyor.

Kemer Otelleri

Eğer her şey dahil oteller arıyorsanız o zaman Antalya merkezi yerine Kemer tarafını tercih etmeniz daha uygun olur. Sahil şeridini kilometrelerce kaplayan her şey dahil oteller, dünyanın en ünlü otel zincirlerinden uygun fiyatlı her şey dahil seçeneklerine kadar pek çok alternatif mevcut. Eğer hem Antalya uygun oteller bulmak hem de tarih ve doğa ile iç içe olmak istiyorsanız Olimpos, Çıralı, Adrasan bölgelerinden birini tercih edebilirsiniz. Bungalov evlerden pansiyonlara kadar uygun oteller bulmanız mümkün.

Kaş Otelleri

Kaş, Antalya’nın ulaşım açısından en uzak noktasında bulunuyor. Bu özelliğiyle bugüne kadar daha bakir kalmayı da başarabildi. Ancak yeni yapılması planlanan havaalanı ile muhtemelen bu özelliğini kaybedecek. Kaş, Antalya tatil otelleri içinde en fazla küçük otele sahip bölgelerden bir tanesi. Büyük oteller inşa edilmeye fırsat vermeyen coğrafyası sayesinde her şey dahil oteller ve tatil köyleri konusunda zayıf iken, küçük oteller, butik oteller konusunda bolca alternatif sunuyor.