Alkol alıyorsanız, bunu aşırıya kaçmadan yapın

Diyetle ilgili son önemli nokta, alkol tüketimi ile ilgilidir. Bir gıda olarak düşünülmemesine rağmen alkollü içecekler, kalori içerirler ancak başka bir besin içermezler.

Çok miktarda tüketildiğinde alkol kullanmak zararlı, hatta tehlikeli olabilir. Çok fazla alkol tüketmek, yüksek kan basıncı, kalp hastalığı, mide ve karaciğer sorunları ve beyin hasarı gibi çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir. Yüksek kalori içermesinden dolayı, aşırı alkollü içecek tüketmek obezite sorununa katkıda bulunabilir. Alkol tüketiminin diğer riskleri, araba kullanırken ciddi kazalara neden olabilen motor tepkilerin azalması ve yanlış karar verme olarak sıralanabilir.

Bazı araştırmalar, orta düzeyde bazı alkollü içeceklerin alınmasının sağlık açısından yararları olduğunu gösterir. Çalışmalar, sonuç olarak kalp hastalığında bir azalma olduğunu göstermektedir. Ancak bu alkole başlamak için bir neden değildir.

Öneriler, kadınlar için günde bir kadeh ve erkeklerde günde iki kadehten fazla olmamak koşuluyla alkol tüketilebileceği yönündedir.

Alkollü bir içecek aşağıdakilerden herhangi biri anlamına gelir:
Bir kahve fincanı (80 derece) saf etil alkol (70 kalori)
Küçük kutu (350 el) normal bira (150 kalori)
Küçük kutu (350 el) light bira (90 kalori)
70 el şarap (80 kalori)
Bir şişe likör (50 el) (75 kalori)

Sağlıklı yemek, akıllıca yemek seçmek ve iyi tercihler yapmakla ilgilidir. Diyetinizi seçerken sahip olduğunuz seçenekler hakkında bilgi sahibi olmak, belir­li ihtiyaçlarınız için en iyi seçimi yapmanıza yardımcı olur. Diyet Rehberi’nde veri­len mesajları anlamak, bunu yapmanıza yardımcı olabilir. Diyet devam ettikçe belirli yemek seçenekleriniz hakkında daha fazla bilgi sahip olacaksınız. Sağlıklı yiyecekler seçmeyi öğreneceksiniz ve bunu yaparak daha sağlıklı ve etkin bir yaşam şansınızı büyük ölçüde artıracaksınız. Yapmadığınız taktirde, başka sonuçlar doğabilir. Seçim sizin.