Anne Sütüne En Yakın Süt

Çeşitli sebeplerle bebek anne sütü alamayabilir. Bu durumda yapılması gereken; anne sütüne en yakın süt ile bebeği beslemek ve gelişimini ve bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlamaktır.

Süt; tüm dişi memelilerin laktasyon döneminde memelerinin içinde bulunan süt bezlerinden süt kanalları aracılığı ile gelen ve yavrunun beslenmesi ve bağışıklık sisteminin oluşması açısından çok yüksek değerde olan bir sıvıdır. Her memeli için yavrusunu besleyecek değerdeki süt ya kendi sütü yada kendi sütüne eşdeğer yapıdaki başka bir canlının sütüdür.

 

ANNE SÜTÜ NEDEN ÖNEMLİ?

Tüm memelilerde olduğu gibi, anne sütü bebekler açısından da çok önemlidir. Dünya Sağlık Örgütü ve dünyadaki tüm doktorların tavsiyesi  bebeğin bağışıklık sisteminin sağlıklı oluşabilmesi için ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi yönündedir. Ancak çeşitli sebeplerle bebek anne sütü alamayabilir. Bu durumda yapılması gereken; anne sütüne en yakın süt ile bebeği beslemek ve gelişimini ve bağışıklık sisteminin oluşmasını sağlamaktır. Bu konuda annelere yardımcı olan bebek devam sütleri ve mamalar, aslında hayat kurtarıcı ürünlerdir. Ancak her ne kadar organik olsalar da içlerinde bir takım katkı maddeleri bulunabilir. Bu nedenle yapılan bilimsel araştırmalara göre anne sütüne en yakın süt olan keçi veya eşek sütü kullanmak, bebek için daha faydalı olacaktır.

 

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT

Anne sütünün 100 gr.ında 70 kcal. bulunur. 100 gr. inek sütünde bulunan 60 kcal. bebeği besleyemez bir yapıdayken, koyun sütünün 100 gr.ında bulunan 108 kcal. bebeğin gereksiz yere kilo almasını ve yağlanarak şişmanlamasını sağlayacaktır. Keçi sütünün 100 gr.da bulunan 69 kcal. ve 4 gr. yağ ise anne sütüne en yakın değerlerdir. Ayrıca keçi sütü yapısı itibariyle anne sütüne çok benzeyen homojen yapıdadır. Sodyum ve kalsiyum açısından da zengin olan keçi sütünün hazmedilmesi çok kolaydır, laktoz toleranssızlığı olan bebeklere bile kolaylıkla ve güvenle verilebilir. Keçi sütü ayrıca anne sütünün bebeği besleyemediği veya yetersiz kaldığı durumlarda ve inek sütüne karşı alerjisi olan bebeklerde de kullanılabilir.

 

Anne Sütüne En Yakın Süt Tercihleri

Eşek sütü ise, 6 olan laktoz değeri ile, laktoz değeri 7 olan anne sütüne en yakın sütlerden birisidir. Ayrıca anne sütünde bulunan protein değeri 1.5 iken, eşek sütünde bu değer yaklaşık 2.5 dur. Ayrıca eşek sütünde vücuttaki mikroorganizmaları parçalayan lizozim enzimi de bulunmakta, bu enzim ile bebeğin bağışıklık sistemi çok güçlenmekedir.