Bayramda aldığınız kilolardan böyle kurtulun!

Evde geçirilen Ramazan Bayramı sonrası birçok kişi “Bayramda aldığım kiloları nasıl verebilirim?” diye merak ediyor. Açlık hissinin bastırılması ve tokluk süresinin uzatılması bu süreçte büyük önem taşıyor. Uzmanlar, günde içilen 2 bardak süt ile sağlıksız kilo alımının önüne geçilebileceğini belirtiyor. Peki, süt içmek kilo verdirir mi? Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof.Dr. Neriman İnanç önemli bilgiler paylaştı

ABONE OL

Sütün hayatın her döneminde mutlaka tüketilmesi gerektiğini vurgulayan İnanç, “Fazla kilo neredeyse çağımızın temel sorunu.

Kilo alımını önlemede çok etkili

Kilo sorununun minimum düzeye inmesi için sağlıklı ve uzun süre tok tutan glisemik indeksi yüksek yiyecekler tüketilmesi öneriliyor.

Düzenli olarak her gün içilen 2 bardak süt de dengesiz ve sağlıksız beslenmeyle alınan kiloları önlemede önemli” dedi.

İçinde bulunduğumuz süreçte özellikle ambalajlı sütlerin tercih edilmesini belirten İnanç, uzun ömürlü sütün tamamen kapalı ortamda, ışık ve hava gibi dış etkenlerle teması önleyen aseptik ambalajlarda doldurulduğunu belirtti.

Açıkta satılan sütü kaynatırsak böyle oluyor

Açıkta satılan sütü mikroplardan tamamen arındırmak için, 90 ila 95 derecede 10-15 dakika kaynatmak gerekiyor.

İnanç “Süt kaynatıldıktan sonra içindeki vitaminler başta olmak üzere besin değerlerinin yüzde 50 ila 90 oranında azalıyor” dedi.

Süt içmek tansiyonu da dengeliyor

Azalan kalsiyum alımının arteriyel kan basıncını artırdığına dikkat çeken Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, şunları söyledi:

“Kalsiyum, magnezyum ve fosfor minerallerinin alımı artırılarak kan basıcında azalma sağlanabiliyor.

Kalsiyum denince aklımıza gelen ilk besin öğesi süttür.

Optimal kan basıncının sağlanmasında ve sağlıklı yaşam için günde 3-4 porsiyon süt ve süt ürünlerinin tüketimi öneriyoruz.”