Bebeklerde Hıçkırık Sorunu

Bebeklerde Hıçkırık Sorunu: Bebek anne karnında da hıçkırır bu diyaframın gelişmesi ile ilgili bir durumdur ve biyolojik bir süreçtir. Her hangi bir hastalık belirtisi değildir. Bazen normal olarak bazen de karnı açken hıçkırır.

Bebeklerde Hıçkırık Sorunu

Bebek anne karnında da hıçkırır bu diyaframın gelişmesi ile ilgili bir durumdur ve biyolojik bir süreçtir. Her hangi bir hastalık belirtisi değildir. Bazen normal olarak bazen de karnı açken hıçkırır. Diyaframı gelişiyor demektir ve özel bir tedavi veya ilaç kullanmak gerekmez. Bazı yöntemler var hıçkırığı geçirmek için. Bebeğin tam baş parmaklarının altında ki yuvarlak kısmına iki parmağınızla bir müddet bastırırsanız hıçkırığın geçtiğini göreceksiniz. Bu bastırılan yerler diyafram noktalarına eşittir.

Tam o noktalara bastırmak hem bebeğin rahatlamasına neden olacaktır hem de hıçkırık bir süre sonra geçecektir. Ayrıca bebeğe hıçkırığı geçsin diye hiçbir şey verilmez. Bebeğe anne sütünden başka Bir şey vermeye hiç gerek yok biraz bebeği dik tutmak birazda masaj yapmak hıçkırığın geçmesi için yeterli olacaktır. Bazı bebekler hıçkırık krizlerine de girebilir. Bu durumlarda bebeğe bu masajı yapmak tam yerli yerinde bir müdahale olacaktır. Bu hıçkırık krizlerinde paniğe kapılmaya hiç gerek yok normal hıçkırık kadar masum hıçkırıklardır.

Eğer bebek kendi hıçkırığından korkuyorsa onu kuçağa alıp ayaklarına bu masajı yaparken sakinleştirmek bebek açısından iyi olacaktır. Bazı anneler bebeklerin hıçkırığı geçsin diye limon damlası içiriyorlar. Bu da kesinlikle yanlış bir müdahaledir. Bebekler sadece anne sütü ile beslendikleri için anne sütü her şeye iyi gelecektir. Annenin tek yapması gereken sakin davranarak bebeği de sakinleştirmesidir.

 

Bebeklerde Hıçkırık Sorunu