BEKAR ANNE OLMANIN ZORLUKLARI

Günümüzde evlilik kurumunun fazlaca sorgulanması, kadınların artık sosyal hayatta daha aktif rol almalarından kaynaklı tek başına çocuk yapmak kavramına daha cesaretli yaklaşması , bazı ülkelerde sperm bankalarının serbest olması gibi bir çok sebepten bekar annelerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bu, çocuk sahibi olmak isteyen ancak kendini mutlu edecek partneri bulamamış kadınlar için biraz zorunlu bir hal alıyor. Çünkü kadınlar için biyolojik zaman işliyor. Diğer yandan toplumsal normlara uymayan bu durum anne için de çocuk için de bazı zorluklara neden oluyor.

1- TEK BAŞINA ÇOK FAZLA SORUMLULUK ALMAK

Bekar anne olmak demek, hem anne hem baba olmak demek. Bu nedenle çocuğun tüm sorumluluğu annenin omuzlarına yükleniyor. Eğer bakıcı tutmak imkanı da yoksa; çocuğun yemeğinden banyosuna, oyunundan uykusuna tüm sorumluluk tek bir kişi üzerine kaldığından, bekar annelerin hayatı hiç de kolay olmuyor.

2- İKİ ÇOCUKLU BEKAR ANNELERİN İKİYE BÖLÜNMESİ

Bir çocuk bir sorumluluk iki çocuk çok büyük sorumluluk demek. Çiftlerin birlikte olduğu durumlarda iki çocuğun aynı anda gidilmesi gereken etkinlikleri olduğunda birine baba diğerine anne koşturuyor. Böylece çocuk ebeveynlerinden eşit düzeyde ilgi görüyor. Ancak tek bir annenin iki çocuğa aynı anda yetmesi malesef mümkün olmuyor.

3- ÇEVREDEN GELEN YIPRATICI SORULAR

Toplum olarak aile denen kavram bizim için anne baba ve çocuktan oluşuyor. Ve malesef bunun dışında bir örnek gördüğümüzde soru sormadan yapamıyoruz. Ancak bu durum zaten bir çok konuda ağır sorumluluk almış anneler üzerinde ciddi anlamda baskı oluşturuyor. Bu nedenle bekar annelere karşı kibar olun ve merakınızı içinizde saklayın. Tek yapmanız gereken onlara normal bir aile gibi davranmak.

4- ÇOCUĞUNUZDAN GELECEK SORULARA CEVAP VERMEKTE YAŞANAN SIKINTILAR

Bekar annelerin çevrelerinden gelen sorulara bir de çocuklarından gelen sorular ekleniyor ki, bu diğerlerinden çok daha ağır bir durum. Büyüyüp başka insanlarla ve ailelerle tanışan çocuk, kendi ailesinin neden anne ve çocuktan oluştuğunu merak ediyor ve bekar anneleri en çok bu sorular yoruyor.

5- KENDİNE VAKİT AYIRMANIN İMKANSIZLIĞI

Anne ve babanın birlikte olduğu durumlarda sorumluluklar da bölünüyor. Dolayısıyla biri çocuklarla ilgilenirken diğeri kendine ayıracak vakit bulabiliyor. Ancak bekar annelerin böyle lüksleri pek bulunmuyor. Özellikle yanlarında bir yardımcıları yoksa hayatlarının tamamını çocuklarına adamak zorunda kalıyorlar.