Böbreklerin iyi çalışmasını nasıl sağlarız? Sakın…

Vücudumuzun süzgeci olan böbreklerimizin sağlıklı bir şekilde çalışmaması pek çok hastalığı da beraberinde getirebiliyor. Türkiye’de her 6-7 kişiden 1’inde kronik böbrek yetmezliği görüldüğü söyleyen Nefroloji Uzmanı Dr. Serdar Osman Nalçacı, böbrek sağlığını korumanın püf noktalarını paylaştı. Ağrı kesiciden sigara kullanımına, su tüketiminden beslenmeye işte dikkat edilmesi gerekenler…

ABONE OL

Türkiye’nin önemli bir sorunu olduğunu dile getiren Nefroloji Uzmanı Dr. Serdar Osman Nalçacı, Türk toplumunda kronik böbrek hastalığı görülme sıklığının yüzde 15.7 olduğunun altını çizdi.

Ağrı kesici kullananlar dikkat!

İbuprofen ve naproksen gibi ağrı kesicileri bir süreliğine her gün alan hastaların bu durumu doktora söylemelerini ve böbrek fonksiyonlarını kontrol ettirmeleri konusunda Dr. Serdar Osman Nalçacı şunu söyledi:

“Bu ilaçlar özellikle yaşlılarda böbrek yetmezliğinin önemli bir nedeni.”

Böbrek hasarı belirtileri nelerdir?

İdrar miktarında azalma veya idrarın kesilmesinin böbrekteki hasarın belirtilerinden olduğunu belirten Dr. Serdar Osman Nalçacı, risk alında olan kişileri şu şekilde sıraladı:

“Şeker hastalığı olanlar, kronik böbrek hastalığı olan kişiler, kalp kateterizasyonuna giren hastalar, kardiyak bypass cerrahisi yapılan hastalar, kalp yetmezliği olan kişiler, karaciğer hastalığı olan ve yaşlı hastalar.”

Böbrek sağlığını korumanın yolları nelerdir?

Dr. Serdar Osman Nalçacı, böbrek hastalıklarının yaşam tarzına bağlı olarak da gelişebildiğini aktardı.

Nalçacı, günde 2-2,5 litre su içmenin böbreklerin iyi çalışmasını sağlayarak böbrek sağlığını korumanın en iyi yolu olduğunu söyledi.

Böbrekleri korumanın yolları hakkında ise Nalçacı, şu tavsiyelerde bulundu:

‘’Yüksek kan şekeri ve yüksek kan basıncı kaynaklı riskleri azaltmak için sağlıklı, yağdan fakir beslenin.

Egzersiz yapmak da kan basıncı ve kan şekeri kontrolüne yardımcı olur.

Yüksek tansiyon veya şeker hastalığınız varsa böbrek fonksiyonlarınızı düzenli aralıklarla kontrol ettirin.

Sigara içmeyin. Sigara içmek ayrıca böbrek kanseri riskini yüzde 50 oranında artırıyor.”