Cildinizi yıllarca esnek ve pürüzsüz tutacak 6 doğal yağ

Yaşlandıkça cildimiz sarkmaya ve kırışmaya başlar. Seçip alabileceğiniz birçok cilt bakım ürünü olsa da bazen evimizin bir köşesinde duran farklı amaçlar için kullandığınız yağlar ile değişimler yaratabilirsiniz. Ancak unutmayın: Çoğu ince çizgi ve kırışıklık 35 ila 50 yaşları arasında görülmeye başlasa da onlar ile savaşmak için bazı rutinlere erken başlamak önemli! İşte kullandığınızda cildinizi kırışıklık dahil olmak üzere pek çok yaşlanma belirtisinden uzak tutacak 6 doğal yağ… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Oldukça konsantre bir yağ olduğundan üzüm çekirdeği, Hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi yağlar ile seyreltilerek kullanılmalıdır.

Ancak dikkat! Yapılan çalışmalar, narenciye yağlarının güneşe maruz kalındığında cildin sert bir şekilde tepki verdiğini ortaya koymuştur. Bu nedenle limon yağını mutlaka gece kullanın.

50 ml sızma zeytinyağı veya üzüm çekirdeği yağına 3-5 damla limon yağı damlatın.Kullanmadan önce şişeyi hafifçe çalkalayın. En iyi sonuçlar için sadece geceleri kullanın.

2-Avokado yağı

Avokado yağı, cildin en çok ihtiyacı olan omega yağları ve A vitamini bakımından zengindir.

Avokado yağı içerdiği mineral ve antioksidanlar sayesinde ultraviyole ışınlarının olumsuz etkilerinden cildi korur.

2 yemek kaşığı avokado yağına gül veya lavanta yağından 3-4 damla ekleyin. İçeriği yüzünüze uygulamadan önce karıştırmak için hafifçe sallayın.

3-Lavanta yağı

Kokusuyla gevşetip rahatlatan lavanta yağı ince çizgiler ve kırışıklıklar üzerinde de etkilidir.

Yüksek seviyelerde antioksidan, antimikrobiyal ve antibakteriyel özellikler taşıyan lavanta yağı akneler üzerinde de harikalar yaratır.

Küçük bir kavanoz veya kasenin içerisine birkaç damla lavanta yağı koyun. Sonra sızma Hindistan cevizi yağı ile karıştırın. Karıştırıp çalkaladıktan sonra kullanabilirsiniz.

4-Üzüm çekirdeği yağı

Üzüm çekirdeği yağı, genellikle şarap yapımının bir yan ürünü olan preslenmiş üzüm tohumlarından üretilir.

Tohumlar E vitamini ve çoklu doymamış yağlar bakımından zengindir, bu da cildiniz için oldukça besleyicidir.

Üzüm çekirdeği yağını doğrudan cildinize uygulayabilir ve emilene kadar masaj yapabilirsiniz.

5-Havuç tohumu yağı

Havuç tohumu yağı, soğuk preslenmiş havuç tohumlarından elde edilen esansiyel bir yağdır. Yağ, anti-enflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve yaşlanma karşıtı etki gösterir.

Yüksek antioksidan seviyelerine sahip olması dolayısıyla nemlendirici ve gençleştirici katkı sunar. Diğer uçucu yağlar gibi havuç tohumu yağı da cilde sürülmeden önce başka bir yağ ile seyretilmelidir.

2 çay kaşığı badem veya avokado yağına 2 damla havuç tohumu yağı damlatın. Yağı cildinize uygulamak için parmaklarınızı veya pamuklu bir ped kullanın.

6-Zeytinyağı

Zeytinyağı Akdeniz mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alır. Bunun yanı sıra zeytinler nemlendirici vitaminler ve antioksidanlar bakımından da zengindir. Yani zeytinyağı kırışıklıkları ve ince çizgileri azaltmak için mükemmel bir alternatif denilebilir!

Bir tutam pamuğu zeytinyağına batırıp üzerine birkaç damla limon suyu damlatın. Bunu da uyumadan önce yüzünüze sürün.

Uygulamadan önce test edin!

Herkesin cildi yağlara farklı tepki verir. Bu nedenle yağı cildinize uygulamadan önce vücudunuzdaki ufak bir alanda test edin.