Çocuklar için sağlıklı ayakkabı seçmenin yolları

Ayağa kötü oturan çocuk ayakkabıları ayak tırnaklarında sorunlara, çekiç parmak oluşumuna, nasır ve başparmakta çıkıntı gibi sorunlara yol açabiliyor. İşte sağlıklı ve doğru ayakkabıyı seçmenin yolları…

Çocukların ayak sağlığı açısından ayakkabı seçiminin çok büyük önem taşıdığını dile getiren Çocuk Ortopedisi Uzmanı Doç.Dr. Kubilay Beng, ayakkabı seçiminin anne-babaların aklını kurcalayan önemli bir konu olduğunu söyledi.

Doç.Dr. Beng, çocukların ayakkabısını seçerken ayakkabının uzunluğuna, genişliğine ve derinliğine dikkat edilmesi gerektiğini dile getirerek şunları kaydetti:

“Kötü oturan çocuk ayakkabıları, ayak tırnaklarında sorunlara, çekiç parmak oluşumuna, nasır ve başparmakta çıkıntı oluşumuna neden olabilir. Ayak parmaklarının ayakkabı içinde hareket edebilmesi için yuvarlak burunlu olanlar seçilmeli. Sivri burun ve topuklu ayakkabılar tercih edilmemeli. Bu ayakkabılar özellikle kız çocuklarında halluks valgus dediğimiz başparmak eğriliklerine neden oluyor.

Ayakkabı seçerken dikkat!

Ayakkabı seçilirken başparmağın olduğu bölgeye bastırılmalı ve ayak başparmağıyla ayakkabı ucu arasında 1 santimetre mesafe olmalı. Ayakkabı ayak baş parmağı ve küçük parmağa bası yapmamalı. Ayakkabının üzeri başparmaktan geriye doğru sıvazlandığında dalgalanma efekti olmamalı. Topuk kısmı iki parmakla sıkıldığında katlanmamalı, orta kısmı sert olmalı, ön kısmı ise orta sertlikte olup hafif katlanabilir olmalı.”

‘Üst kısmı hava alabilir olsun’

Beng, çocuğun ayakkabısının üst kısmının deri, kanvas veya daha yeni örgü malzemelerden yapılmış olması gerektiğini vurgulayarak “Gün boyu ayakkabı içindeki ayak ağır şekilde terler. Bu nedenle ayakkabılarının üst kısmı hava alabilir malzemelerden yapılmalı. Örgü veya kanvas, ayağın hava almasını sağlar. Plastik gibi insan yapımı malzemelerden kaçınılmalı” önerisinde bulundu.

Ayakkabının iç tabanın emici malzemeden yapılmış olduğundan emin olması gerektiğini belirten Beng, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayak kemerini destekleyen tabanlıklı ayakkabılar tercih edilebilir. Kalın ve yapışkan dış tabanlar küçük çocukları sakar hale getirebilir, düşmeye neden olur ve bundan kaçınılmalıdır. Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemeli. Ayakkabının topuk kısmı 2,5 santimetreden yüksek olmamalı.

Çünkü yüksek topuklu ayakkabılar ayağın öne kaymasına ve ayak parmaklarının ayakkabının içinde sıkışmasına ve özellikle başparmakta problemlere yol açabilir.”