Coronadan korunmak için evde de maske takmak faydalı çıktı!

Corona virüs süreciyle birlikte hayatımıza dahil olan maskeleri evlerde de kullanmanın yararlı olduğu ortaya çıktı. Covid-19’un aile üyeleri arasında yayılmasını önlemek için evde maske takmak, yüzde 79 etkili. İşte o araştırmanın sonuçları…

ABONE OL

Henüz kimsede semptomlar görülmeden evde maske takılırsa…

Makalede öte yandan evde maske takmanın sadece ailede herhangi birinde Covid-19 semptomları görülmeden önce etkili olduğu da vurgulandı.

Çalışma çerçevesinde katılımcılara evlerindeki hijyen ve salgın sırasındaki tutumları konusunda sorular soruldu.

Uzmanlar ayrıca 14 günlük kuluçka döneminde hangi faktörlerin yeni tip corona virüs bulaşma riskini artırıp azalttığını inceledi.

Virüsün enfekte olan ilk kişiden diğer aile üyelerine yayılmasına, 124 ailenin 41’inde rastlanırken toplamda 77 yetişkin ve çocuğa bu yolla Covid-19 bulaştığı görüldü.

Virüsün yayılmasını yüzde 79 etkiliyor

Ailede enfekte olan ilk kişide henüz Covid-19’un semptomları görülmezken evde maske takmanın, virüsün yayılmasını engellemede yüzde 79 etkili olduğu belirtildi.

Pekin Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nde görevli uzmanlar, “Bu çalışma, semptom başlangıcından önce evlerde yüksek bulaşıcılık riskini doğruluyor.

Evlerde bulaşmayı önlemin yolları

Evlerde maske kullanımı, dezenfeksiyon ve sosyal mesafe gibi farmasötik olmayan önlemler, Covid-19’un salgın sırasında yayılımını önleyebilir” değerlendirmesini yaptı.

Çalışmada ayrıca her gün dezenfektan kullanımının, evi havalandırmanın ve araya bir metre mesafe koymanın, kalabalık ailelerde bile virüsün bulaşma olasılığını azalttığı belirtildi.

Bunun yanı sıra araştırmada çocuklar arasında bulaşıcılığın daha düşük olduğu bulguları elde edildi.