DAHA KALİTELİ BİR UYKU İÇİN 8 ÖNERİ

En son ne zaman gerçekten huzurlu bir gece uykusu çektiğinizi hatırlayamıyorsanız,. Eğer siz de uzun süredir uyku problemi yaşıyorsanız birilerinden yardım ve tavsiye almaya başlamanın zamanı gelmiş olabilir. İşte daha kolay uyumanızı sağlayacak 8 tavsiye:

1- DERİN DERİN NEFES ALIP VERİN

Uyku sürecine başlamak için en iyi yol, derin ve derin bir nefes alıp verin. Yavaşça ve düzenli bir şekilde nefes alıp nefes verme kavramı gerçekten kendinizi iyi hissettirmeye ve yatağa yatmadan önce kalp atış hızınızı düşürmeye yardımcı olacaktır.

2- DÜŞÜNCELERİNİZİ FİLTRELEYİN

Nefes alıp verirken, düşüncelerinize çok dikkat edin. Küçük, önemsiz şeyler aklınıza gelirse, gitmelerine ve kaybolmalarına izin verin.

3- HAYAL KURUN

Yatağa uzanırken, gözlerinizi kapatın ve sıcak bir güneş ışınının bir pencereden geldiğini ve doğrudan ayağınıza oturduğunu, battaniyenizden onları ısıtıp sizi rahatlatmaya yardımcı olduğunu hayal edin.

4- RAHATLAMAYA ÇALIŞIN

Yatakta soluk alıp verirken kendinize ‘nefes al ve rahatla’ kelimelerini tekrarlayın, bu aynı zamanda vücudunuzu kas gerginliğinden kurtulmasına yardımcı olacaktır.

5- RAHAT POZİSYON SEÇİN

Gerginliği azaltmak en rahat pozisyonununuzu bulmaya çalışın. Kalçalarınız ne kadar rahat olursa, vücudunuzun geri kalanı uykuya dalmak için o kadar kolay adapte olur.

6- ELEKRONİK EŞYALARI ODANIZDAN ÇIKARIN

Telefon, televizyon vb. gibi elektronik aletleri tamamen kapatın, tamamen karanlık bir ortamda uyumaya çalışın.

7-Doğa Sesleri ile uyuyun Harika bir uyku için orman sesi, yağmur sesi ya da dalga sesi gibi yatıştırıcı sesler dinleyebilirsiniz. Bu sizin için huzurlu ve dinlendirici olabilir ve uykuya geçişinizi kolaylaştırır.

8- Yakınınıza bir bardak su koyun! Komidinin üzerinde daima bir bardak su olduğundan emin olun. Çoğu zaman, bu suya gece boyunca bir kere bile dokunulmaz, ancak kalkmanın ve mutfağa gitmeniz gerekmediğini bilerek uyumak, daha derin ve rahat bir uykuya uyumanıza yardımcı olabilir.