Dengeli Beslenmek İçin 12 Altın Öğüt

Formda bir yaşam için yeterli beslenmek tek başına etkili değildir. Aynı şekilde dengeli beslenen kişiler de yeterli beslenmeyebilir. Buradaki ince çizgiyi korumak doğru beslenmenin en önemli noktasıdır. Yağ, kalori, vitamin, protein ve karbonhidratların doğru ve yeterli alınması, metabolizma hızına göre beslenme, mevsim ve iş temposunu göz önünde bulundurmak ince çizgiyi korumak için yapılması gerekenlerin başında gelir. Peki, dengeli ve düzenli beslenmek için neler yapmalıyız? İşte yanıtları;

 1. Aç kalmak kan şekerinizi düşürür ve bir sonraki öğününüz için masaya oturduğunuzda normalde tüketeceğiniz miktardan çok daha fazlasını tüketirsiniz. O yüzden çok aç kalmamaya özen gösterin.
 2. Metabolizmanızın sürekli çalışır durumda olması için sık beslenmeniz daha uygundur.
 3. Vücuttaki yağları bölgesel olarak yakmak mümkün değildir.
 4. Yağlarınızı yakmak için bedeninizin her tarafını eşit miktarda çalıştırmanız gereklidir.
 5. Yağları yakmanız için en ideal egzersiz; bedeninize, yaşınıza yani tam anlamıyla size en uygun olan egzersizdir.
 6. Spor yaparken aç ya da tok olmanız, spor esnasında harcadığınız enerjiyi kesinlikle değiştirmez.
 7. Yorulmanız bedeninizin daha az enerji harcamasına neden olur. Bu yüzden en iyi spor vakti, yemek yedikten 1-2 saat sonrasıdır.
 8. Kilo alma süreciniz hiçbir zaman kısa bir zaman diliminden oluşmaz. Aylar, hatta yıllar içinde kilo alırsınız. Bu durumda kilo vermeniz de asla hızlı olmamalıdır. Hızlı kilo kaybetmeniz, yağlarınızı değil, kaslarınızı kaybettiğinizi gösterir.
 9. Hızlı kilo kaybı, verilen kiloların çok daha hızlı geri alınması demektir. Önemli olan kendinizde davranış değişikliği yaratmaktır.
 10. Kaybedilen kilolar değil, kazanılan iyi beslenme alışkanlıkları önemlidir. Çünkü kalıcı olan beslenmenizdir. Hiçbir yöntem size mucizeler sunamaz. Tutarlı ve inançlı olmak en temel yol olmalıdır.
 11. Beslenme uzmanlarından yardım alarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları edinin ve düzenli egzersiz yapın. Hayatınız siz istediğiniz sürece değişime açıktır. Güzel değişimler sizinle başlar.
 12. Egzersizin ilk anlarında kan hacminiz ve kas dokunuz arttığı için kilo artışı yaşıyor hissine kapılabilirsiniz. Fakat yağ dokularınız azalmaya başlar ve değişim egzersize devam ettikçe daha da belirginleşir.