Depresyonu desteksiz de yenebilirsiniz

Sinir sistemi; stres seviyesi ile yorgunluk seviyesinin artması, kötü beslenme, hava kirliliği, işlerin kötü gitmesi, kötü giden ilişki ve zorlu dönemlerde geçici olarak bozulabilmektedir. 
Aslına bakıldığında grip olmak kadar normal olan bu dönemde kişi sorunlarını içine atmamalı; endişe, korku ve panik yaratarak sağlığını kötü yönde etkilememelidir.
 
Depresyon tedavisi ilaçlarla yapılabilmektedir ancak baş dönmesi, mide bulantısı, sersemlik hali ve uyku düzeninde bozulmalar, algı bozukluğu ve konsantrasyon bozukluğu gibi yan etkileri sebebiyle tercih edilmeyebilir. 

Terapi yöntemiyle düzelmeler yan etkisiz ve daha etkili olsa da ücreti sebebiyle cep yakabilecek düzeyde olabilmektedir. 

İlaçsız bir şekilde depresyonunuzu tedavi etmek istiyorsanız vereceğimiz tavsiyelere uymaya başlayabilirsiniz. 

Sosyalleşin

İnsanların arasına karışmayalı, kalabalık bölgelerde kaybolmayalı ya da ilkokul arkadaşlarınızla görüşmeyeli ne kadar çok zaman olmuştur? Kendi kendinize yardım etmek ve iyileşmek adına bir adım atacaksanız ilk adım sosyalleşmek olmalıdır. Sosyalleşen birey depresif duygulardan arınmaya başlar ve kafasında kurmaya başlayarak belki de gereksiz yere büyüttüğü birçok sorunu unutur. 

Depresyonda olabilirsiniz

Dengeli beslenin

Sağlığınız için ilk olarak sigara ya da alkol kullanıyorsanız bunları bırakma kararı alabilirsiniz. Ayrıca düzenli ve dengeli beslenerek kendinizi daha enerjik hissedebilir ve kendiniz için bir şeyler yaptığınız için hayata daha pozitif bakabilirsiniz.

Hayal kurun

Depresif duygulardan kurtulmak elbette çok zor olacaktır ancak kuracağınız kötü senaryolar sizi depresyona daha fazla iter ve etkiler. Bu dönemde olabildiğince gerçeklerle yüzleşin ve kendinizin farkına varın. 

Kendinize; yapabileceğiniz, sizi pozitif yönde etkileyecek hedefler koyun. 

Mümkünse sosyal medyadan bir nebze uzak kalmaya çalışın. Eğer uzak kalamıyorsanız kendinizi oradaki insanlarla karşılaştırmaktan vazgeçin. Şunu asla unutmayın siz bu dünyada teksiniz ve bir eşiniz daha yok. Bunu sürekli kendinize hatırlatın.