Diş fırçanız sağlığınız için bir tehdit mi?

Pek çok insan gibi sizde her sabah dişlerinizi fırçalıyor ve bütün gece ağzınızda çoğalan milyonlarca bakteriden uzaklaşmak istiyorsunuz. Bu bakteriler ağzımızdan ve diş yüzeylerinden uzaklaşıyorlar ama maalesef büyük bir kısmı şöyle bir suyla çalkalayıp yerine yerleştirdiğimiz diş fırçamızın üzerinde kalıyor. Diş Hekimi Zafer Kazak konu hakkında bilgiler verdi.

ABONE OL

Bu yüzden diş fırçalarının muhafaza edilmesi ve temizlenmesi hem kendi sağlığımız hem de birlikte yaşadığımız sevdiklerimizin sağlığı için çok önemli.

İşte bu bakteri ve virüsleri diş fırçamızla bulaştırmamanın birkaç yolu…

Her kullanımdan önce ellerimizi mutlaka çok iyi yıkamalıyız. Diş fırçamızın ıslak kalması bakteri ve virüslerin tutunması ve çoğalması için zemin hazırlar fırçamız mutlaka kuru kalmalı. Bu yüzden birden fazla fırçamız olmalı.

Her fırça kullanmadan önce tamamen kuru durumda bulunmalı. Bunun için fırçanızı gün ışığında bırakıp hem kurumasını hem de güneşin ultraviyole etkisiyle bir miktar dezenfekte olmasını sağlayabilirsiniz.

Küçük bir kaba %3 lük hidrojen peroksit ( oksijenli su ) ekleyip gece boyunca diş fırçanızı bu suda bekletip dezenfekte edebilirsiniz. Kullanmadan önce bol suyla mutlaka durulamalısınız.

Diş fırçanızı banyodaki toz ve ve bakterilerden korumak için mutlaka koruyucu bir başlık takın. Bu amaçla üretilmiş içinde bitkisel dezenfektan yağlar bulunan koruyucular kullanabilirsiniz.

Diş fırçanızın banyoda klozetin en uzak noktasında muhafaza edin ve klozet kapağınızı her zaman kapalı durumda tutun. Diş fırçanızı diğer aile bireyleriyle aynı kap içinde birbirine temas edecek biçimde değil mutlaka ayrı ayrı koruyun.

Asla bir başkasının fırçasını kullanmayın. Diş fırçalarının ortalama ömrü 3 aydır bu süreçte mutlaka fırçanızı yenileyin.