Erkeklerde cinsel isteği artırmanın yolları – Andropoz döneminde cinsellik

Cinsel istek azlığı ve cinsel fonksiyon bozuklukları erkeklerde andropoz süreci ile beraber ortaya çıkmaya başlıyor. Erkeklerde yaşın ilerlemesiyle birlikte testosteron azalmasına bağlı olarak gelişen bu süreçte cinsel isteği artırmak için birtakım yollar denemek de gerekiyor. Andropoz sürecine girmiş erkeklere tavsiyeler veren Üro-androloji Uzmanı Prof.Dr. Halim Hattat bakın neler söyledi

Andropoz sürecinde cinsel istek azlığı, sertleşme problemi, cinsel ilişki sıklığında azalma, vücut yağlarında artış, bira göbeği, kas ve kemik kütlesinde azalma, kansızlık, sıcak basması gibi klinik şikayetler ile yorgunluk, konsantrasyon zorluğu, huzursuzluk, hafızada zayıflama, depresif ruh hali, uyku sorunları gibi belirtiler bir arada görülüyor. Ancak hayat kalitesi üzerine etki eden sadece bu değişiklikler değil. Birçok erkek çok ileri yaşlarda bile aktif ve fiziksel olarak yeterli kalmak istiyor. Bu nedenle andropozla ortaya çıkan değişiklikler psikolojik olarak da erkekleri etkiliyor. Peki, andropoz sürecine girmiş erkekler nelere dikkat etmeli? Andropoza girmiş erkeklerde cinsel isteği artırmak mümkün mü? Üro-androloji Uzmanı Prof.Dr. Halim Hattat açıkladı:

Düzenli aralıklarla testosteron seviyenizi kontrol ettirin. Testosteron seviyelerinizde düşüş varsa testosteron takviyeleri konusunda doktorunuzdan bilgi alın.

Trans ve doymuş yağlardan fakir, sağlıklı protein içeren, kan şekeri dengesi sağlayan Omega 3 ve çinko zengini, sağlıklı ve dengeli bir beslenme planı yapın.

Sağlıklı bir kilo aralığında kalın. Bel çevrenizi ince tutun.

Her gün 30-35 dakikalık yürüyüşler yapmayı alışkanlık haline getirin.

Sigara kullanmayın ve alkol ve kafeinli içecekleri sınırlayın.

Uyku sorunlarınız varsa doktorunuza mutlaka bildirin. Kullandığınız ilaçları gözden geçirin. Cinsel yaşamınızı etkileyenleri varsa doktorunuzdan yardım isteyin.

Stresinizi yönetmeye çalışın. Yoga ve meditasyondan yararlanın. Hayata olumlu gözlerle bakan, sosyal ve aktif biri olmaya gayret edin. Bütün bunlar sorununuzu gidermiyorsa bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin.