Evhamlı Olmaktan Kurtulmak

Aklımız dışında evham ve hayal denilen beyinsel duygulara da sahibizdir. Yaygın bir anksiyete bozukluğu olarak da tanımlanan evham nasıl giderilir, evhamdan kurtulma yolları nelerdir sizler için makalemizde açıkladık.

Toplumuzun %4-5’lik kısmında evhama sıkça rastlanır. Evham yani genelleşmiş adıyla anksiyete bozukluğunda bir takım bedensel belirtilerde kendini göstermeye başlar ve aynı zamanda fiziksel bir takım bozukluklarda görülür. Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan araştırmalar anksiyete bozukluğunda hastanın bu durumunu kabullenmesinin tedavide büyük olanak sağlayacağını açıklayan bilimsel bir araştırmaya imza atmıştır. Hastanın evhamlı olduğunu kabul etmesi, sorunun kısa sürede üstesinden gelinmesini sağlar.

Basit gibi görünen ancak kesinlikle küçümsenmeyecek bir rahatsızlık olan evhamdan kurtulmak için nefes egzersizleri yapılabilir. Yersiz endişe ve kaygılardan kurtulmak için nefes alma ve gevşeme egzersizleri çok iyi gelir. Aynı zamanda uzmanlar yaş kaç olursa olsun günlük tutmanın da evhama iyi geldiğini söylüyor.

Evham tedavisinde ilaç tedavisi ve psikoterapinin birlikte uygulanması fayda sağlar. Hem fiziksel hem de duygusal açıdan rahatlama sağlamak için, düşünce ve duygulara da odaklanılmalıdır. Evhamla baş etmeyi kolaylaştırma yöntemleri uzman eşliğinde sürdürülmelidir.

Evhamlı Olmaktan Kurtulmak