EVLİLİK BİLİNCİNE VE SORUMLULUĞUNA SAHİP OLUN

Çoğu kişinin evlilik konusunda bilinçsiz olduğunu görüyoruz, bilinçsizce düşünüyor, konuşuyor ve davranıyor. Garip ama ‘evlilik, evlenebilmek’ başarılacak bir konuymuş gibi düşünülüyor. “Başarabildi, evlenebildi” gibi cümleleri çok duyar olduk.

GÜNÜMÜZDE GENÇLERİN BİR KISMI YA EVLENMEKTEN KORKUYOR YA DA “BİR DENEYELİM, OLMAZSA BOŞANIRIZ” DİYE YOLA ÇIKIYOR. NEDİR GENÇLERİ BU KADAR EVLİLİKTEN KORKUTAN YA DA BİLİNÇSİZ DAVRANMAYA İTEN ŞEY?

Evliliğe başarılması gereken bir konu, ulaşılması gereken bir hedef gibi bakarsak ya tüm çaba ve enerjimizle bu başarıyı elde etmeye ya da bundan kaçmaya çalışırız. Başarı, başlı başına bile stresi tetikleyebilen bir kelimedir. İlkokuldan beri bizi en çok geren konulardan biridir, başaramamak korkusu. “Ya başaramazsam?”

Sosyal medyanın yanlış yönlendirmelerinin de altını çizmek lazım. Mutluğun pazarlandığı, sosyal medya üzerinden alkış alındığı ve sanal bir popülerliğin yaratıldığı yıllarda yaşıyoruz. Evlenebilme başarısını, mutlu anları paylaşmak ve beğeni almak, o an gerçekten ne hissettiğinizden daha önemli artık. “Bir evleneyim de gerisi kolay” zihniyeti, evlendikten sonraki yıllarda duvara çarpabiliyor. Boşanmaların yüzde altmışı evliliğin ilk yıllarında yaşanıyor. Bu da bize bilinçsizliğin boyutlarını gösteriyor. Bir grup kişi de mutsuz evlilikleri ve ilişkileri çevresinde deneyimlediği için evlilikten bağlanmaktan korkabiliyor.