Gargara ağız kokusunu giderir mi? Uzmanı açıkladı

Can sıkıcı bir hal alabilen ağız kokusu, kişiyi toplum içinde de utandırabiliyor. Genellikle ağız hijyeninin doğru olarak sağlanamamasından kaynaklanan ağız kokusunu gidermek içinse pek çok yola başvuruluyor. Gargaralar da ağız kokusunu gidermede çok sık başvurulan yollardan birisi. Ancak piyasada çok fazla çeşitte gargara var ve hepsinin uygulama süreleri, etkileri farklı. Peki, bu durumda gargara alırken neye göre karar vermemiz gerekiyor? Ağız kokusuna iyi gelen gargara hangisi? Ağız gargarası ne işe yarar?

ABONE OL

Yarımbaş, “Mekanik plak temizliğini desteklemek ve farklı etkilerinden faydalanmak için diş macunları da uygulamaya yardımcı olarak önerilir.

Diş macunlarının içine ilave edilen antibakteriyel maddeler, bakteri plağındaki patojen oluşumunu kontrol ederek periodontal hastalıkları ve diş çürüklerini engellemeyi hedefler.

Ancak bu amaç için antibakteriyel etkinin tek başına yeterli olmadığı, plağın mekanik olarak ağız ortamından uzaklaştırılmasının gerekli olduğu unutulmamalı.

Günde en az 2 kez düzenli olarak diş fırçalamak, ağız sağlığının vazgeçilmez aşamasıdır.

Diş ipi, arayüz fırçaları, superfloss, ağız gargaraları, ağız duşu ve dil fırçaları dental hijyenin temel basamaklarında yer alır” dedi.

Diş ipi ne zaman kullanılır?

Diş ipinin fırçalamadan sonra yapılması gerektiğine dikkat çeken Yarımbaş, şöyle devam etti:

“Arayüz fırçaları dişlerin aralarında geniş boşluklar ya da braketler, köprüler ve implantlar varlığında dişler arası bölgenin temizliğinde kullanılır.

Superfloss, köprü protezleri varlığında diş ipinin aralarından geçemediği için proteze dâhil olan dişlerin ara yüzeylerinin ve köprü gövdesinin altının temizlenmesinde kullanılır. Günde bir kez mutlaka uygulanmalı.

Gargara hakkında bilinmesi gerekenler

Gargaralar mekanik temizlik işlemlerine kimyasal olarak destek olurken ağız duşları diş aralarında kalan besin artıklarının çabucak çıkarılmasına yardım eder.

Değişik içerik ve şekilde piyasaya sunulan ağız gargaraları hekimler ve hastalar tarafından kolay uygulanabilmesinden dolayı koruyucu tedavinin önemli bir safhasını oluşturuyor. Ancak uygulama süreleri ve etkileri farklılık gösteriyor.

Antibakteriyel etkisi olan gargaralar; ağız florasında periodontal hastalık, diş çürüğü sebebi olan bakterilerin sayıca azaltılmasında, ağız kokusunu azaltmada, cerrahi operasyonların ağız mukozasında yol açtığı zararlı etkilerin azaltılmasında, yara iyileşmesinde yardımcı olurlar.

Günlük ağız gargaraları diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde bakteri aktivasyonunu bitirir, dezenfeksiyon sağlar ve kötü koku oluşmasını da engeller.”