Geceleri çorap ile uyumanız için 5 geçerli sebep

Tarihi Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılara dayanan çorap hakkında bilmediğiniz şeyler olabilir! Genel olarak ayaklarımızı ısıtmak ve ayakkabımızı rahatça kullanmak için giydiğimiz çoraplar ile uyumak aslında hem fiziksel hem de ruhsal rahatlama yaratıyor. Peki, gece çorap ile uyursak ne olur? İşte gece yatağa girmeden önce çorap giymek için 5 geçerli sebep… Bu faydaları okuduğunuzda çok şaşıracaksınız! PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Aslında ayakları ısıtmak, kan damarlarını genişleterek beyne ‘yatma vakti’ mesajını verebiliyor. Yapılan bazı araştırmalar el ve ayak damarlarının genişlemesinin uykuya dalma süresini de kısalttığını ortaya koymuştu.

2-Raynaud hastalığını önleyebilir

Raynaud hastalığı, stres ve soğuk gibi nedenlere bağlı olarak kanın damarlarda düzgün bir şekilde dolaşamamasına yol açar. Damarlarda düzgün dolaşamayan kan da belirli bir noktaya hücum ederek uyuşukluğa, ani ağrıya ve kramp benzeri semptomlara yol açar.

Çorap giymek, vücut sıcaklığınızı düzenleyerek ve ayaklarınızı koruyarak Raynaud fenomeni hastalığının ataklarını önleyebilir.

3-Kan dolaşımını düzenler

Çorap ile uyumak kanınızın daha iyi dolaşmasına yardımcı olduğu için sağlıklı uyku şansınız yükselir. Bu da size uyku saatinde daha verimli uyuma şansı sunar.

İyi alınmış bir uyku gün boyunca sizi güçlendirir ve kendinizi daha sağlıklı, mutlu ve enerjik hissetmenizi sağlar.

4-Sıcak basmalarını önler

Sıcak basmaları aslında vücuttaki hormonal dengesizliklerden kaynaklanır. Geceleri çorap ile uyumak özellikle menopoza dönemindeki kadınlarda sıcak basmalarını önlemeye yardımcı olabilir.

Çünkü vücut ısısı, dolaşımın artmasıyla birlikte azalır.

5-Çatlamış ayaklar için birebirdir

Kuru ayaklarınız veya çatlamış topuklarınız varsa çorap giymek onları nemlendirmenize yardımcı olabilir. Yatmadan önce ayaklarınıza yağ veya nemlendirici losyon sürün ve gerisini çoraplarınıza bırakın. Bu yöntemi ellerinizde de uygulayabilirsiniz.

Ayaklarınızı ve ellerinizi çoraplarla kaplı tutarsanız çatlak ve kuru cildi iyileştirmek için gerekli olan tüm nemi de hapsedersiniz.