Gençlerin cinsellik ile ilgili en sık yaşadığı 10 sorun

Ergenlikle birlikte gençlerde cinsel istek yani uyarılma ortaya çıkar. Gençlerin cinsel istek ve arayışları yetişkinlikten farklı değildir ancak gençler, cinsellikte deneyimli ve yeterince bilgi sahibi olmadıklarında çeşitli sorunlar yaşanır. Psikiyatrist/Psikoterapist Dr. Öğretim Üyesi Rıdvan Üney gençlerin sık yaşadığı 10 cinsel sorunu, nedenlerini ve çözüm önerilerini sıraladı

ABONE OL

2-Ergenlikte aşırı mastürbasyon

Cinsellikle yeni tanışan genç, haz aldığı bu eylemi sıklıkla yapmak isteyecektir. Bu, sağlıksız değildir.

3-Erken hamilelikler

Yeterince bilgi sahibi olmama, korunma yöntemlerinden habersiz olma gibi durumlar neticesinde erken yaş hamilelikleri görülebilir.

Bu durum gençler için hem baş edilmez bir sorun hem de aileler için felakettir. Ailelerin uygun şekilde cinsel bilgi vermeleri, olası bu zor duruma karşı gençleri koruyabilir.

4-Kızlık zarı

Toplumsal bilgiye göre kızlık zarının ortadan kalkması, olağanüstü bir durumdur. Dolayısıyla bundan korkan gençler, farklı ve sağlıksız bazı yöntemleri seçmeye yönelirler.

5-Öz denetim eksiklikleri

Ailelerin güvenmediği gençler, hata yapmaya daha açıktırlar. Gençlere güven diğer alanlarda olduğu gibi cinsellik alanında da öz denetimlerinin oluşmasında önemlidir.

6-Aşırı cinsellik

Bazı gençler kontrolsüzce riskli cinsel davranışlarda bulunurlar. Birtakım aileler, erkek çocuklarının bu tutumundan memnun bile olabilir, çapkınlık olarak kutsayabilir. Oysa bu durum birçok sağlık sorunu için ortam oluşturur.

7-Cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi

Aileler bu konuda hem kendileri bilgi sahibi olmalıdırlar hem de çocuklarını bilgilendirmek zorundadırlar. Bilgi eksikliği nedeniyle geri dönüşsüz sağlık sorunları (AIDS gibi) ortaya çıkabilir.

8-Kötü şartlarda cinsellik

Aileler gençlerin cinsel birliktelik yaşadıklarını bilmek istemezler. Bu nedenle birçok genç, sağlıksız ortamlarda cinsellik yaşar.

9-Mahremiyet

Cinsellik alanı mahrem bir alandır. Evde cinselliğin apaçık konuşulması, aşırı cinsel küfürler gençlerin cinsellik konusunda mahremiyetinin gelişmesini engeller. Ergenlik dönemi ve sonrası gençler hayatlarında birçok şeyi hiç kuşkusuz deneyeceklerdir

Eğer bu konularda aileler yol gösterici olmazlarsa problemler artar. Aynı zamanda gençlere güvenme onların kendilerine güvenmelerine, sorumluluk almalarına ve kendilerini denetleme tutumlarına etki edecektir.

10-Yeterince bilgilendirilmeme

Bugün cinsellik eğitiminin okulda mı yoksa ailede mi verileceği tartışmalı bir konudur. Bunun, eğitim içine iyi bir ders programıyla entegre edilmesi, gençlerin bugün ve gelecekte daha az cinsel sorun yaşamasını sağlayacaktır. Ancak ailelerin bu konuda soruları yanıtlaması ve yol göstermesi, eğitim olsa dahi çok önemlidir.

Ancak ailelerin bu konuda soruları yanıtlaması ve yol göstermesi, eğitim olsa dahi çok önemlidir.