Gluten hassasiyetinin 8 belirtisi

Gluten, tüm vücudumuzda kronik hasara yol açtığından en gizli düşmanlarımızdan biridir. Bu sebeple bazen gluten hassasiyeti olduğunu anlamamız uzun sürebilir ve bu esnada gluten tüketiminin zararlarından muzdarip olabiliriz. Peki, gluten hassasiyeti nasıl anlaşılır?
Gluten hassasiyetinin 8 belirtisi

Sebebini anlayamadığınız kilo değişimleri

Ortada hiçbir neden yokken gluten hassasiyeti, size kilo kaybı ve kilo artışı yaşatabilir.  Bu kayıp veya artışları yaşama sebebiniz, rahatsız edici metabolizma bozukluklarından dolayıdır. Ani kilo değişimleriniz, hoşunuza gitmeyecek sağlık problemlerine yol açabilir. Gluten hassasiyetinin yanı sıra, probleminiz çeşitli bağırsak semptomlarıyla ilgili olabilir ve gluten duyarlılığını beraberinde getirebilir.

Gluten hassasiyetinin 8 belirtisi

Hormonal düzensizlikler

Gluten hassasiyetinin hormonal bozuklukla arasında  direkt bir ilişki vardır. Ayrıca gluten duyarlılığı nedeniyle, düzensiz adet döngüsü, ani kilo dalgalanması, hormonal sendromlar ve uyku bozuklukları meydana gelebilir.  Gluten hassasiyeti nedeniyle ortaya çıkan hormonal bozukluklara, ergenlik döneminde, menapoz ve hamilelikte daha çok rastlayabilirsiniz. Bu semptomların kadınlar arasında daha fazla belirgin olduğunu unutmayalım.

Gluten hassasiyetinin 8 belirtisi

Sinir sistemi sorunları

Gluten,  bağırsağınızın kolay iltihaplanmasına ve geçirgen olmasına yol açar. Bunun sonucu olarak da Gluten duyarlılığı, depresyon, anksiyete, yorgunluk ve uyku problemi gibi birçok soruna yol açar. Gluten hassasiyetine sahip olan ve sinir problemi yaşayan bazı insanlar, konsantrasyonlarının zayıf olma düşüncesinde bulunup bunun duygusallığı ile boğuşurlar. Bazı çalışmalardan toplanan bilgilere göre,  gluten hassasiyetine sahip olan insanlar diğer insanlara göre daha fazla migren problemi  yaşar. Baş ağrılarının sonuçları çok farklı olabilir. Eğer gluten duyarlılığına alerjiniz varsa, yemek yedikten 30-60 dakika sonra baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Gluten hassasiyetinin 8 belirtisi

Cilt ve tırnak sorunları

Gluten hassasiyetiyle direkt bağlantılı olan iki hastalık, saç derisinde oluşan nasır ve deri yanıklarıdır.  Bu semptomlar,  ellerinizde, vücudunuzda, yüzünüzde,  saç derinizde ortaya çıkan kaşıntılara neden olabilir. Hassaslaşmış ve kırılgan tırnaklar da diğer bir semptomdur.  Mimiklerinizde oluşan egzamalar da gluten tıkanıklığına işaret edebilir.

Gluten hassasiyetinin 8 belirtisi

Ağızda oluşan yara ve dişteki çürükler

Gluten duyarlılığı olması durumunda, bağırsakta oluşan bazı gerekli elementler ve mineraller engellenir.  Bu kalsiyumu da ilgilendirir.  Ağız boşluğu ve dişlerde;  diş minesi hassaslığı, dişlerde oluşan çürük,  mukozada oluşan çürükler gibi sonuçlara rastlanılabilir. Dişlerinize iyi bakmışsanız ve dişinizde hala bazı problemler olduğunu fark ettiyseniz,  gluten tüketiminiz bu soruna yol açmış olabilir.

Gluten hassasiyetinin 8 belirtisi

Demir eksikliği anemisi

Çölyak hastalığı, (ince bağırsağın glutene karşı olan alerjisi) çoğunlukla demir eksikliği anemisi nedeniyle teşhis edilir.  Bu semptomlar genellikle azaltılmış kan hacmi, nefes darlığı, yorgunluk, baş ağrısı, cildin solukluğu, mukoz  zarı ve hatta eklem iltihabına bile yol açar. Gluten hassasiyeti ve bağırsakta oluşan demir eksikliğinden dolayı, demir sindirilmekte zorlanır.

Gluten hassasiyetinin 8 belirtisi