Günde 2-3 fincan kahve içersek bakın vücutta ne oluyor

Günün her saatinde içmekten büyük keyif alınan kahvenin gün geçtikçe yeni bir faydası ortaya çıkıyor. Yapılan bir araştırmaya göre günde 2 ya da 3 fincan kahve tüketmek, göbek bölgesindeki yağlar üzerinden son derece etkili. Üstelik kahvenin kafein içerip içermemesi de fark etmiyor! “Kahve içmek yağ yakar mı?” diye soranlar için işte detaylar…

ABONE OL

Çalışmada günde 2 ya da 3 fincan kahve içen ve yaşları 20 ila 44 olan kadınların tüm vücut ve karın bölgesi yağ oranının içmeyenlere göre yüzde 3,4 daha az olduğu belirtildi.

Genel olarak her yaştan kadınlardan günde 2 veya 3 fincan kahve tüketenlerin yağ oranının yüzde 2,8 daha düşük olduğu tespit edildi.

Kafeinli ya da kafeinsiz olması fark etmiyor

Öte yandan araştırmada günde 2 ya da 3 fincan kahve içen yaşları 20 ila 44 olan erkeklerin tüm vücut ve karın bölgesi yağ oranının içmeyenlere göre yüzde 1,3 daha az olduğu saptandı.

Çalışmada ayrıca, tüketilen kahvenin kafeinli ya da kafeinsiz olmasının fark etmediği belirlendi.

İngiltere’deki Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Dr. Lee Smith, çalışmayla ilgili yaptığı açıklamada, kahvede kafeinden başka yağ yakıcı biyoaktif bileşenlerin olabileceğine işaret ederek bu bileşenlerin obeziteyle mücadelede kullanılabileceğini ifade etti.

Araştırmanın sonuçları “Nutrition” dergisinde yayımlandı.

Filtre kahvenin ömrü uzattığı ortaya çıkmıştı

İsveç Gothenburg Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma, filtre kahvenin sağlık için yararlı olduğunu hatta ömrü uzatabileceğini ortaya koymuştu.

Araştırma heyetinin başkanı, Kamu Sağlığı ve Toplum Hekimliği Uzmanı Prof. Dag Thelle, “Filtre edilmemiş kahve, kolesterolü artıran maddeler içeriyor.

Kahve, filtre kullanılarak bunlardan arındırılabilir. Filtre kullanımında kalp krizi ve erken ölüm olasılığı daha az” açıklamasında bulunmuştu.

Filtre kahve, erkeklerde kalp-damar hastalıklardan ölüm riskini yüzde 12, kadınlarda da kalp hastalıklardan ölme riskini yüzde 20 oranında düşürüyor. En düşük ölüm oranı günde 1-4 fincan filtre kahve içenler arasında.

Prof. Thelle, “Filtre kahve içenlerin sonuçlarının hiç içmeyenlerinkinden daha iyi çıkması, yaş, cinsiyet ve yaşam tarzı alışkanlıkları gibi başka hiçbir faktörle açıklanamaz. Bu nedenle gözlemlerimizin doğru olduğuna inanıyoruz” dedi.

Yağ yakmak için kahveyi nasıl içmeliyiz?

Kahveyi şeker koymadan sade şekilde içmek, kafeinin yağ yakıcı etkisini artırır.

Şeker koyduğunuzda ise kafeinin yağ yakıcı etkisi kırılır ve şekerin insülin salınımını artırması nedeniyle vücudun ürettiği ‘catecholamine’ denilen yağ yakıcı madde etkisiz hale gelir.

Ancak “Ben kahveyi sade içemem” diyorsanız tarçın, Hindistan cevizi sütü gibi alternatifleri kahvenize eklemeyi düşünebilirsiniz.

Kahvenizi şurup koyarak tatlandırmak istiyorsanız önce şurubun içeriğini iyice okumanızda fayda var.