Hamilelik Döneminde Neler Olur

Hamilelik döneminde neler olur? Sağlıklı geçen bir hamilelik döneminde anne adayının vücudunda birçok değişiklik olacaktır. Vücudun buna dirençli olması için alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Bu durumda anne adayının bu gibi değişikliklere karşı bilinçli ve hazırlıklı olması önerilmektedir. Gelin hep beraber ne gibi değişiklikler olabilir onlara bakalım;

Hamilelik döneminde neler olur?

Sağlıklı geçen bir hamilelik döneminde anne adayının vücudunda birçok değişiklik olacaktır. Vücudun buna dirençli olması için alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Bu durumda anne adayının bu gibi değişikliklere karşı bilinçli ve hazırlıklı olması önerilmektedir. Gelin hep beraber ne gibi değişiklikler olabilir onlara bakalım;

Kilo artışı her türlü gebelikte şarttır. Aslında bu sağlıklı bir gebeliğin baş belirtisidir. Ancak bu belirti yanında pek çok sorunu da getirebilir. Anne adayı gebelik sırasında 9 ila 16 kilogram arasında kilo alabilir. Bu oldukça normaldir.

Gebelik sürecinde en büyük sorunlardan birisi ise vajinal akıntılardır. Gebelik sırasında vajinanın normal yapısında ve asitlik derecesindeki değişikliğe göre akıntı artabilir veya enfeksiyona meyil artar. Vücutta çatlaklar, koyulaşmalar gerçekleşebilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek için banyo sırasında vücut yağları kullanılabilir. Duş sonrası nemlendirici kremler yararlı olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre gebelik sırasında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri ise uyku problemidir. Çalışmaya göre gebe annelerin %80inde uyku problemine rastlanmıştır.

Anne adayının karnındaki bebek yüzünden anne adayının kan dolaşımında değişiklikler oluşur. Çünkü anne adayı artık ikinci bir canlıya da kan ve besin ihtiyacı karşılamak zorundadır. Bütün bunların yanında progesteron hormonunun artışıyla beraber solunum sayısında da artış görülmektedir.

Yavrunun büyümesiyle beraber bebeğin anne karnındaki idrar kesesine baskı yapması sebebiyle sıksık idrar yapma isteği doğar. Sindirim sistemine bağlı olarak da ilk üç ay boyunca bulantı ve kusmaya sebep olabilir.

Bütün bunlar aslında normal bir gebelikte görülür. Fakat belirtilerin fazla olması hamileliği etkileyebilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Hamilelik Döneminde Neler Olur