HER YAŞTAN İNSAN YOGA YAPABİLİR Mİ?

Orijinal yoga sistemi sayesinde yaşlanma frenleniyor.

Nefes, fiziksel hareketler, odaklanma ve gevşeme teknikleriyle yoga hem vücudu hem de ruhu güçlendiriyor. Peki, herkes yoga yapabilir mi? Yoga Eğitmeni Dr. Dilşen Oktay, kimlerin yoga yapabileceğini ve belli bir yaşın üstündeki kişilerin yoga yaparken dikkat etmesi gereken noktaları anlattı.

Bilinen tüm yoga türlerinin kaynağı ve temeli olan orijinal yoga sisteminde her yaştan kişiye uygun, sayısız teknikler bulunmaktadır. Çalışmaların en önemli prensiplerinden bir tanesi kişinin kendini kesinlikle zorlamaması ve teknikleri sınırları ölçüsünde uygulamasıdır. Yapılan fiziksel çalışmalar sırasında kullanılan nefes ve odaklanma ile en sade teknikten bile çok güçlü etkiler alınabilir. Öyle ki yerinden kıpırdayamayan ağır hastalığı olan kişiler bile yoga yapabilir. Orijinal yoga sisteminde bu tarz özel durumlara uygun teknikler de mevcuttur. Bu nedenle diğer spor türlerine göre orijinal yoga sisteminde kişi, kendini zorlamadan ve bedenini yıpratmadan mükemmel bir sağlık kazanır. Dolayısıyla orijinal yoga sistemini her yaştan insan rahatlıkla uygulayabilir.

Stres, hareketsizlik, yanlış beslenme ve solunum alışkanlıkları ne yazık ki bedenin daha hızlı yaşlanmasına sebep oluyor. Yorgun ve stres dolu geçirilen bir yaşam, bedeni hızla çökertiyor ve ilerleyen yaşlarda sayısız hastalığa neden oluyor. Bedenin yaşlanması ile kişi kendini bitkin ve huzursuz hisseder, yaşama gücünü kaybedebilir.

Neden yoga yapmalıyız?

Orijinal yoga sistemi tekniklerinin uygulanması ile vücuttaki tüm sistemler olumlu etkilenir. Solunum kapasitesi artar, sindirim ve boşaltım işlevleri düzene girer. Üreme, sinir ve dolaşım sistemleri olumlu etki alır, hormon dengesi sağlanır, bağışıklık sistemi güçlenir. Vücuttaki hücreler bol oksijenli kanla yenilenir, bedendeki iç uyum gelişir. Bedendeki kas ve kemik yapısı güçlenir. Oluşabilecek kireçlenmeler ve romatizmal ağrılar giderilerek önlenir. Bunun yanında çalışmalar sırasında zihinsel ve sinirsel gerginlik atılarak etkili bir gevşeme sağlanır. Yaşanılan uyku problemleri giderilerek uyku kalitesi arttırılır. Kişi sabahları kendini daha dinç ve dinamik hisseder. Sonuç olarak yaşam kalitesi artar.

Yogaya başlamak için hiçbir zaman geç kalınmış sayılmaz. Çünkü orijinal yoga sisteminde bedenin yaşı yıllarla değil, omurganın esnekliği ile ölçülmektedir. Ne kadar sağlam ve güçlü bir omurga yapınız varsa bedeniniz o kadar genç demektir.