Her yer su ama içilecek bir damla bile yok

Bu bölümün başındaki istatistikler musluk suyunuzun ne kadar sağlıklı olduğu konusunda kuşkularınızın oluşmasına yeterli olmuştur. Ancak şişe suyuna yönelmek de gerçekten iyi bir suyun garantisi değildir. Kuzey Amerika’da, halkın %70′inden fazlası şişe suyu içmektedir, bu oran her yıl 13 milyar litre su eder. Dünya çapında seçebileceğiniz yedi yüzden fazla su markası var. Ama seçiminiz memba suyu, artezyen suyu, ma­den suyu, kuyu suyu veya belediye içme suyu (ki pek çok şişe suyu, belediye sularını içeriyor] olsa da, çok büyük bir ihtimal­le protona doymuş asidik su içiyorsunuz. Enerjisi olmayan su, sağlık vermesi gereken yerde, aslında vücudunuzdan enerji ça­lan sudur.

Şişe suyu markalarının yaklaşık olarak %80′i işlenmiş su, yani kimyasalları ve pislikleri arıtmak için filtrelenmiş belediye suyu veya musluk suyudur. Örneğin hem Aquafina (Pepsi mar­kası) hem de Dasani (Coca Cola markası) sadece belediye su kaynaklarından alınmış şişe sularıdır. Belediye su kaynakların dan alınmış şişe sularının yarısından fazlası hükümet standart­larına uymamaktadır; musluk suyunun düzenlendiği mini­mum standartlara bile erişemezler. Şişe suyu almanın, musluk suyu içmekten daha sağlıklı veya güvenli olduğunun hiçbir ga­rantisi yoktur. Ve bazı durumlarda, musluk suyunuz bile daha iyi bir seçim olabilir. Suyunu aldığınız herhangi bir şirketten, sizin için iyi olup olmadığını görmek için sularının tam anla­mıyla bir laboratuvar analizini isteyin. Şirket size bu bölümde bahsedilen özelliklerden hepsinden bile söz edemeyecektir, ama insanların sorduğunu bilmek onlar için iyi olacaktır ve en azından size sudaki bazı kimyasalların ve metallerin (milyonda bir oranındaki) ölçümlerini vereceklerdir.

Dünya çapında en popüler ve en iyi (sözde!) şişe sularının yüzde altmıştan fazlasını, pH ve elektron aktivitesi kriterlerine uyup uymadığını görmek için test ettim. Aşağıdaki tabloda gösterilen sonuçlar, bir sonraki bölümle (filtreleme, yükleme ve suyunuzu kendiniz yapılandırmanız ile ilgili bölüm) ilgilen­meniz için yeterince ikna edici olacaktır: sadece iki tanesinde pozitif yük ve 9.5′in üzerinde pH vardır. Aslında, negatif yüklü olan da sadece bir tane buldum! Ve tabii ki sizden bunların hepsi için para ödemeniz bekleniyor. Ama hiçbiri kesinlikle eşit şekilde üretilmiyor. Artırılmış enerji için elektronu ve pH oranı yüksek su içtiğinizden emin olmalısınız.

İÇME SUYU
İnsanların tüketimine sunulan suda, toplam ağırlığın yüzde birinden daha fazla miktarda tatlandırıcı, kimyasal katkı maddeleri, aromalar veya esanslar olmamalıdır (Aksi takdirde, buna su değil meşrubat denir), içme suyu şeker içermemeli, tuzsuz olmalı ya da düşük oranda sodyum içermelidir.