İlişkilerdeki sorunlar nasıl azalır?

İlişkiyi mutlu ve sağlam tutan en önemli konulardan biri de, yaşanan sorunları sağlıklı bir şekilde çözebilmekten geçiyor. Peki, bunu nasıl sağlayabilirsiniz? İşte ilişkinizde yaşadığınız gerginlikleri azaltmanın yolları…

Her ilişkide zaman zaman sorunlar ve gerginlikler yaşanabilir. Fakat bu sorunlar eğer aşılamıyorsa, bu durum ilişkiye zarar verebilir ve tarafları ayıracak noktaya getirebilir. İlişkilerde yaşanan gerginliklerin büyük bir çoğunluğu çiftler arasındaki iletişimsizlikten kaynaklanmaktadır. Peki, bu sorunlar ve gerginlikler nasıl azaltılır?

Birbirinize saygılı olmaya özen gösterin

Bir ilişkinin temelini ilk olarak saygı oluşturur. Eğer ilişkinizde saygı sınırını zorlarsanız o ilişki çok da sağlıklı ve uzun ömürlü olmayacaktır. Size yapılmasını ve söylenmesini istemediğiniz şeyleri gerginlik esnasında söylemeyin.

Konuyu uzatmayın

Yaşanan sorunu veya gerginliği daha fazla uzatmak, kötü sonuçları beraberinde getirebilir. Gerginliğe sebep olan konuyu yeterince uzatmaktan vazgeçin. Aranızdaki sorunu çözmek için konuşmak her ne kadar tek doğru yolsa uzun cümlelerde bir o kadar yanlış bir çözüm yöntemi olacaktır.

İçinize biriktirmeyin

Gerginlik sırasında içinizde biriktirdiğiniz konuları o an söylerek partnerinizle yersiz patlamalar yaşayabilirsiniz. Kırıldığınız veya kafanıza takılan en ufak bir konuyu konuşmayı ihmal etmeyin. İçine atmak yerine, anlık duygularınızı tazeyken konuşmakta fayda var.

Geçmişi konuşmayın

Aranızda bir problem yaşıyorsanız ve geçmişte yaşadığınız bir olay yüzünden sürekli kavga edip, hep aynı yerde takılıyorsanız bu döngüden acilen vazgeçin. Bu durum sizin için ve karşınızdaki kişi için sürekli meydana gelen bir durum haline gelişmiş olabilir. Sakinlik ve düşünerek adım atmaya özen gösterin.