Islak saç ile neden uyumamalısınız? İşte 8 neden

Siz de duş aldıktan sonra ıslak saç ile yatağa gitmeyi sevenlerden misiniz? O zaman size kötü bir haberimiz var: Islak saç ile uyumak bir dizi problemi beraberinde getirebiliyor! Islak saç ile uyumanın bu zararlarını duyduktan sonra başınızı yastığa koymadan önce saçınızı kurutmak için ekstra bir zaman ayırmayı düşünebilirsiniz. İşte asla ıslak saç ile uyumamanız için 8 geçerli neden… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

2-Saçlarda düğümlere yol açar

Islak saç, kırılgandır ve saçınızı kurutmadan uyuduğunuzda uyku sırasında dolanabilir. Yani sabah uyandığınızda daha asi saçlarla karşılaşabilir ve stres yaşayabilirsiniz. Bizden söylemesi!

3-Baş ağrısı yaratır

Islak bir kafa ile yatağa gittiğinizde baş ağrısı ile uyanma riskiniz çok yüksek. Bazı saç bakım uzmanları, ıslak saçlarla uyumanın vücudunuzun sıcaklığını düşürdüğünü ve vücudunuzun ısınmaya çalıştıkça da bunun baş ağrısına neden olduğunu söylüyor.

4-Saçları kabartır

Islak saçlarla yatmak ciddi sağlık sorunlarına yol açmaz ancak saçınızın görünümünü etkiler. Nemli saçlar, yastık kılıfına karşı daha güçlü bir sürtünme yaratarak saçınızı kabarık hale getirir. Yatmadan önce saçınızı kurutmak için ekstra zaman ayırmak, kabarmayı önleyen ürünlere harcayacağınız paradan da tasarruf etmenizi sağlar.

5-İnce saçları daha da hacimsiz yapar

İnce saçlar hassastır ve hacimden yoksundur. Islak saçlar ile uyumak özellikle bu saç tipine büyük zarar verir. Eğer düzenli olarak nemli saçlarla uyumayı tercih ediyorsanız saçlarınız daha hacimsiz görünecektir.

6-Saç uçları kırılıp çatallaşır

Saçlarınızdaki kırıkları aldırmak için hangi sıklıkla kuaföre gidiyorsunuz? Eğer çok kısa aralarla bunun için kuaföre uğruyorsanız bunun bir sebebi de ıslak saçlar ile uyuma olabilir. Islak saçlar kırılmaya karşı hassas olduğundan uyku esnasında sağa sola döndüğünüzde yıpranarak çatallaşmış saç uçlarına yol açar.

7-Ciltte tahrişe neden olur

Islak saçlarla uyumak sadece kafa derinizi değil, cildinizi de etkiler. Yüzünüze ya da boynunuza değen ıslak saçlar cillte tahrişe yol açabilir. Islak saç ve yatak odanızdaki ısı da cildi tahriş eden bakterilerin üremesi için uygun bir ortam yaratır.

8-Kaslarda sertliğe yol açar

Enseye değen ıslak saçlar baş ağrısına neden olduğu gibi boyun hatta sırtta da acı veren tutulmalara yol açar. Sabahları ağrıyla uyanmak istemiyorsanız saçlarınızı kurutmanız şart!