İsteyip de hamile kalamıyorsanız bu salatayı yiyin!

Akdeniz tipi beslenmede tüketilmesi önerilen besinler, saf yağlar ve lifli tercihler yumurta ve sperm kalitesini artırıyor. Üreme Sağlığı ve İmmunolojisi Uzmanı Dr. Murat Berksoy, ister doğal yolla gebelik elde edebilmek ister tüp bebek tedavisinde başarı oranını artırmak için çiftler için Akdeniz tipi beslenmenin önemine dikkat çekti. Üremeyi destekleyen çıtır mikrobiyota salatasının tarifini de paylaştı

ABONE OL

Tedavi öncesi 6 ay boyunca beslenmelerinde taze meyve sebzeler, tam tahıllı gıdalar, balık, baklagiller ve çok az doğal kırmızı et ile beslenen çiftlerin yumurta ve sperm kalitelerinde artış belirlendi.

Dr. Murat Berksoy doğal beslenen ve sağlıklı yaşam tarzı seçimleri yapan bir anne ve babadan gelecek yumurta ile spermin, kaliteli bir embriyo elde edilmesini sağlayacağını vurguladı.

Gebeliğe hazırlanırken sağlıklı seçimler yapın

Çocuk sahibi olabilmek için, vücudumuzdaki tüm sistemlerin sağlıklı olarak çalışması gerekiyor.

Akdeniz tipi beslenme şekli tercih edildiğinde, vücut sistemlerinin saat gibi işlemesi için gereken bol miktarda antioksidan, vitamin ve mineralleri besinlerden alabiliyoruz.

Taze ve tarım ilacından arınmış sebze ve meyveler, yüksek proteinli bakliyatlar, az yağlı doğal besi hayvanlarından elde edilen güvenilir etler, balık ve bol saf zeytinyağı bu beslenme tipinde öne çıkan besinlerdir

Akdeniz diyeti beslenme şekli ile vücudunuzu sağlıklı olarak yeniden yapılandırırken aynı zamanda gebelik için de hazırlayabiliyorsunuz demektir.

Akdeniz tipi yaşam tarzı ile hareketli olmak, güneşten alınacak D vitamini,doğada nefes egzersizleri, kimyasallardan uzak ürünleri kullanmak gibi detayları da hayatınıza katmanız gerekiyor.

Bu şekilde depresyondan da uzak kalmanız mümkün ve gebelik öncesi hazırlık için de depresyon ve stresten uzak kalmanız çok önemli.

Çıtır Mikrobiyota Salatası tarifi

Akdeniz tipi beslenme için özel bir tarif hazırlayan Dr. Murat Berksoy, bu özel rengarenk salata ile size sağlıklı bir öğün öneriyor.

İçinde bulunan malzemelerle karaciğeri temizleyen, bağırsak bakterilerini destekleyen ve üreme sağlığını koruyan bu salatayı mutlaka deneyin.

İşte malzemeler

1/2 kase doğranmış brokoli
1/2 kase kıyılmış brüksel lahanası
1 kase doğranmış mor lahana
1/2 kase kıyılmış havuç
1/4 kase haşlanmış kinoa
1/2 kase haşlanmış nohut
1/4 kase ayçekirdeği
1/2 limon suyu
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Tüm malzemeyi limon ve zeytinyağı ile iyice harmanlayın ve bekletmeden tüketin.