İyi su

İdeal kilonuzda yaşamanıza yardım edecek ve genel bir sağlık yaratacak suda şu özellikler bulunur:

* Katkısızdır (böcek zehiri veya diğer kimyasallar, arse­nik veya kurşun gibi metaller veya diğer toksinler, organiz­malar, bakteri, küf, mantar veya su yosunu gibi kirleticiler bulunmaz)
* En az 9.5 pH değeri
* 250 mV veya daha iyi bir OAP
* 22 veya daha az rH2
* Grup başına maksimum 5 veya 6 molekül

Bu özellikleri barındıran bir su ne yazık ki musluğunuz­dan akmıyor ve satın alacağınız şişe suyu da böyle değildir. Ancak bir APM veya APS makinesine yatırım yaparak, su­yunuzu damıtarak, iyonlaştırarak veya damıtılmış su alıp 9. bölümde anlatıldığı gibi pH damlaları ekleyerek, vücudu­nuza gerçekten susuzluğunu çektiği şeyi verebilirsiniz.

den fazlası şişe suyu içmektedir, bu oran her yıl 13 milyar litre su eder. Dünya çapında seçebileceğiniz yedi yüzden fazla su markası var. Ama seçiminiz memba suyu, artezyen suyu, ma­den suyu, kuyu suyu veya belediye içme suyu (ki pek çok şişe suyu, belediye sularını içeriyor] olsa da, çok büyük bir ihtimal­le protona doymuş asidik su içiyorsunuz. Enerjisi olmayan su, sağlık vermesi gereken yerde, aslında vücudunuzdan enerji ça­lan sudur.

Şişe suyu markalarının yaklaşık olarak %80′i işlenmiş su, yani kimyasalları ve pislikleri arıtmak için filtrelenmiş belediye suyu veya musluk suyudur. Örneğin hem Aquafina (Pepsi mar­kası) hem de Dasani (Coca Cola markası) sadece belediye su kaynaklarından alınmış şişe sularıdır. Belediye su kaynakların dan alınmış şişe sularının yarısından fazlası hükümet standartlarına uymamaktadır; musluk suyunun düzenlendiği mini­mum standartlara bile erişemezler. Şişe suyu almanın, musluk suyu içmekten daha sağlıklı veya güvenli olduğunun hiçbir ga­rantisi yoktur. Ve bazı durumlarda, musluk suyunuz bile daha iyi bir seçim olabilir. Suyunu aldığınız herhangi bir şirketten, sizin için iyi olup olmadığını görmek için sularının tam anla­mıyla bir laboratuvar analizini isteyin. Şirket size bu bölümde bahsedilen özelliklerden hepsinden bile söz edemeyecektir, ama insanların sorduğunu bilmek onlar için iyi olacaktır ve en azından size sudaki bazı kimyasalların ve metallerin (milyonda bir oranındaki) ölçümlerini vereceklerdir.

Dünya çapında en popüler ve en iyi (sözde!) şişe sularının yüzde altmıştan fazlasını, pH ve elektron aktivitesi kriterlerine uyup uymadığını görmek için test ettim. Aşağıdaki tabloda gösterilen sonuçlar, bir sonraki bölümle (filtreleme, yükleme ve suyunuzu kendiniz yapılandırmanız ile ilgili bölüm) ilgilen­meniz için yeterince ikna edici olacaktır: sadece iki tanesinde pozitif yük ve 9.5′in üzerinde pH vardır. Aslında, negatif yüklü olan da sadece bir tane buldum! Ve tabii ki sizden bunların hepsi için para ödemeniz bekleniyor. Ama hiçbiri kesinlikle eşit şekilde üretilmiyor. Artırılmış enerji için elektronu ve pH oranı yüksek su içtiğinizden emin olmalısınız.