Jinekomasti nedir, sebepleri nelerdir?

Erkeklerde meme büyümesi olarak adlandırılan bir sorun olan jinekomasti sebepleri arasında birçok farklı etken yer alır. Fazla kilo, alkol ve kullanılan vücut geliştirme ilaçlarına bağlı biçimde ortaya çıkabilen jinekomasti, son yıllarda toplumda yüzde 65 oranında görülebilir bir sorun haline dönüşmüştür.Jinekomasti nedir, sebepleri nelerdir merak edenler için işinize yarar tüm bilgileri yazımızda topladık. İşte en sık görülen jinekomasti sebepleri..

Son yıllarda artan oranı ile ciddi bir sağlık sorununa dönüşen jinekomasti , erkeklerde görülen meme büyümesi hastalığıdır. Birçok farklı sebebe bağlı biçimde ortaya çıkabilen bu sağlık sorunu sanıldığı gibi yalnızca kiloya bağlı ortaya çıkmaz. Jinekomasti sebepleri arasında fazla alkol tüketimi, ilaçların yan etkisi gibi sebepler de yer alır. Jinekomasti nedir, sebepleri nelerdir çok daha fazla bilgi almak için yazımıza göz atabilir, günlük hayatınızı etkileyecek yan etkilerine karşı önlem alabilirsiniz.

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti nedir, erkeklerde meme bezlerinde meydana gelen gelişme ve büyüme jinekomasti olarak adlandırılır. Normal bir değişim olarak görülen bu durum ergenlik döneminin yanı sıra çocukluk dönemi ve 60 yaş üstü kişilerde görülebilen bir sorundur. İki göğüste de görülebilen jinekomasti, birçok sebepten ortaya çıkabilir ve tüm sebepler için ayrı bir tedavi uygulamasına gerek yoktur. Tedavi için genellikle ilaç ve ameliyat gibi yöntemler tercih edilir.

Jinekomasti sebepleri nelerdir merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyarak merak ettikleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Jinekomasti sebepleri nelerdir?

Jinekomasti sebepleri nelerdir, özellikle erkeklerin merak ettiği bir sorudur. Son yıllarda büyük bir oranda artış gösteren meme büyümesinin en doğru tanısı için meme bölgesinde herhangi bir büyüme görüldüğü anda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Jinekomasti ile ilgili sorunlar için üroloji bölümü tercih edilmelidir. Doktor tarafından yapılacak muayene ve testler ile birlikte jinekomastinin hangi sebeplerden dolayı ortaya çıktığı anlaşılabilecektir.
Sık görülen jinekomasti sebepleri arasında şunlar yer alır:

-Alkol tüketimi,
-Vücut geliştirme amacıyla kullanılan ilaçların yan etkisi,
-Hormonal değişimler,
-Kilo almak,
-Tiroid bezi hastalıkları,
-Böbrek üstü bezi tümörleri,
-Bazı kanser türleri(karaciğer ve akciğer),
-Karaciğer sirozu,
-Antidepresan ve uyuştucu maddelerin uzun süreli kullanımı,
– Testesteron azlığına bağlı gelişen sağlık sorunları.

Jinekomasti belirtileri nelerdir?

Jinekomasti nedir merak ediyorsanız kendi kendinize yapacağınız bazı kontroller ile gözle görülür bu sağlık sorununu keşfedebilirsiniz. Jinekomasti sorununda görülür belirtiler aşağıda yer almaktadır, belirtilerin birkaçına sahipseniz en yakın sağlık kuruluşuna gitmeniz tavsiye edilir.

-Meme ucunda akıntı,
– Her iki memede görülen büyüme, genişleme
– Her iki memede görülen ağrı,şişlik
-Meme üzerinde yara ya da döküntü,
-Memelerde yumru, sertlik.

Jinekomasti tedavi yöntemleri nelerdir?

Jinekomasti tedavisi içi 3 farklı yöntem geliştirilmiştir. Tercih edebileceğiniz bu tedavi yöntemleri arasında ilaç ile tedavi, liposuction cerrahi yöntem ve lazer, vazer liposuction yöntemleri yer alır.

1-İlaç ile tedavi

İlaç ile tedavi yapılmadan önce jinekomasti sebepleri araştırılır. Ergenlik dönemine ya da belirli bir hastalığa bağlı oluşan meme büyümesi sorunlarında ilaç ile tedavi yeterli olmaktadır. Kullanılan ilaç tedavisinde asıl amaç vücuttaki östrojen seviyesini düşürmektir. Bu amaçla testesteron, tamoksifen ve clomifen gibi ilaçlar kullanılmaktadır.

2-Liposuction ile cerrahi tedavi

Jinekomasti sorunundan tamamen kurtulmak istiyorsanız en iyi yöntem cerrahi tedavi yöntemi olacaktır. Cerrahi tedavi yönteminde öncelikle meme kontrol edilir; memede yağ dokusu fazla ise liposuction yöntemi kullanılmaktadır. Memede yağ dokusu değil meme dokusu fazla ise bu durumda direk cerrahi yöntem tercih edilir. Yapılacak tedavi işlemi hastane koşullarında yapılmaktadır.Jinekomatsi ameliyatı ağrısız ve oldukça kolay bir ameliyattır. Jinekomasti nedir, sebepleri nelerdir öğrenerek uygun tedavi yöntemi hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

3-Lazer ve vazer liposection tedavi yöntemi

Jinekomasti hastalarının tercih edebileceği diğer bir tedavi yöntemi ise lazer ve vazer liposection yöntemidir.Günümüz teknolojisinden faydalanılarak geliştirilen bu yöntemler ile çok daha estetik bir sonuç elde edilmektedir. Herhangi bir yara iziniz olsun istemiyorsanız diğerlerine göre daha pahalı olan bu yöntemi tercih etmeniz gerekmektedir.

Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Jinekomatsi ameliyatı sonrasında korse kullanımı ile meme dokusunun yerini sağlamlaştırabilirsiniz. Baskılayıcı bir korseyi ameliyat sonrasında 4 hafta süresi ile takmanız tavsiye edilir. Ameliyat sonrası görülen semptomlar birkaç ay boyunca devam edebilir. Bu durum normaldir. Ameliyat sonrasında meme büyümesi sorunu genellikle bir daha tekrar etmez. İz kalmaması için ise lazer ve vazer liposection yöntemi tercih edilir.