Kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri

Kalsiyum vücudumuzun ihtiyacı olan en önemli minerallerdendir. Kemiklerin daha güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Kalsiyumun; sinir sisteminden, vücudun kan basıncını dengelemesine kadar birçok faydası vardır. Sağlıklı beslenirken kalsiyum içerikli yiyecekleri mutlaka tüketmemiz gerekir. Fakat kalsiyum emilimini engelleyen yiyeceklerden de uzak durmamız gerekiyor. İşte daha fazla kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri…
Kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri

Yeterince D vitamini alın
 

D vitamini eksikliği vücutta kalsiyum kaybına neden olan etkenlerden biridir. Güneşe maruz kalarak aldığımız bu önemli madde bağırsaklarda kalsiyum emilimini artırır, kullanımını ve sentezlenmesini kolaylaştırır.Güneş banyosu yaparak D vitamini almak iyidir ancak zararlı etkileri olan  UV ışınlarından kaçınmaya dikkat edin.

Bubesinleri beslenme programınıza ekleyerek de D vitamini alabilirsiniz:

-Balık yağı
-Yumurta
-Sardunya
-Somon
-Çiğ süt
-Mantar 

Kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri

Doymuş yağlardan kaçının
 

Çoğunlukla farkına varmıyor olsanız da yağ oranı yüksek beslenme kalsiyum emiliminizi kısıtlar. Büyük miktarda kızarmış yiyecek, sosis ve doymuş yağ içeren diğer besinlerden tüketiyorsanız kalsiyum alımınızı artırmanızın bir anlamı yoktur.

Kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri

Proteinleri ölçülü bir şekilde tüketin
 

Proteinler her beslenme programının temel taşlarından biridirler. Bir noktaya kadar kalsiyum emilimi için gereklidirler. Ancak proteinleri de ölçülü bir şekilde tüketmeniz önemlidir. Aksi takdirde kalsiyum seviyenizin normal oranda kalmasını engelleyebilirler.

Protein ihtiyacınız için şu besinleri tüketebilirsiniz:

-Sebze
-Tavuk
-Hindi
-Kuru yemiş
-Ev yoğurdu 

Kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri

Meyve ve sebzeleri çiğ tüketin
 

Yiyeceklerin pişirilme yöntemi, vücudun kalsiyum emilimini kolaylıkla ya da zorlukla yapmasını etkileyen önemli bir faktördür.
Yiyecekleri çok yüksek sıcaklıklarda, özellikle de suda çözünmüş şekilde pişirdiğinizde içlerindeki minerallerin çoğu yok olur. Bu nedenle amacınız kalsiyum alımını artırmaksa yiyeceklerinizi olabilecek en kısa sürede kısık ateşte pişirin. Meyve veya sebze yiyecekseniz çiğ tüketmeye çalışın.

Kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri

Asit oranını artıracak içecekler ve yiyeceklerden uzak durun
 

Vücudunuzdaki asit oranını artıran yiyeceklerden düzenli olarak tüketmeniz, vücudunuzun önemli mineralleri özümsemesini engelleyebilir. Bu da orta veya uzun vadede beslenme eksikliğine neden olur. Bunun kalsiyum alımınızı etkilememesi için, bu tür ürünleri tüketmekten uzak durmaya çalışmalısınız:

-Kahve
-Şeker
-Asitli içecekler
-Hazır gıdalar
-Konserve gıdalar
-İşlem görmüş etler

Kalsiyum almanıza yardımcı olacak 7 öneri