Kış ayları depresyona sürüklüyor

Depresyonun birçok nedeni vardır. Bu durumla baş edebilmek için önce depresyona neden olan unsurları tespit emek gerekir. Aynı şekilde karşınızdaki kişinin depresyonda olduğunu anlamanız için bilmeniz gereken birtakım belirtiler mevcuttur. 

Depresyon belirtileri nelerdir?

•Enerji eksiliği
•Sürekli yorgunluk hâli
•Umutsuzluk ve değersizlik hâli
•İştah kaybı
•Odaklanma sorunu
•Hiçbir şeyden zevk alamamak
•Sürekli ve fazla uyku isteği

Eğer bu belirtilere sahipseniz depresyona girmiş olabilirsiniz. İşte depresyondan kurtulmak için yapmanız gerekenler:

Sekiz saat uykuyu hedefleyin

Depresyon tipik olarak uyku sorunlarına yol açar. Çok az ya da çok uyuyorsanız bu ruh hâlinizi kötü etkileyebilir. Ancak sağlıklı ve düzenli bir uyku sayesinde bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Günlük en az 6 en fazla 8 saat olacak şekilde uyku programı yapın.

B vitaminini arttırın

B vitamini ve B-12 eksikliği depresyonu tetikleyebilir. Daha fazla B vitamini tüketmeye özen gösterin. Yeşillik, meyve, tavuk, brokoli gibi sağlıklı besinler tüketmek hem sağlığınızı hem ruh hâlinizi olumlu yönde etkileyecektir.

Güneş ışığı 

Güneş ışığı serotonin hormonunu arttırmanıza ve psikolojinizi düzetmenize yardımcı olur. Günde en az 15 dakika güneş ışığı almayı hedefleyin. Güneş ışınlarının yetersiz olduğu dönemlerde ek olarak D vitamini takviyeleri alabilirsiniz.

Stresi hayatınızdan çıkarın

Stres yalnızca depresyonu uzatmaz, aksine daha da kötüleştirir; aynı zamanda da depresyona girmenizi tetikler. Hayatınızdan stresi bir an önce çıkarın.

Sevdiğiniz işleri yapın

Depresyon dönemlerinde sevmediğiniz işleri yapmak sizi daha kötü bir ruh hâline sokabilir. Bu yüzden hayatınızda sevdiğiniz işlere öncelik verin. Bu herhangi bir spor, hobi, etkinlik olabilir. Arkadaşlarınızla vakit geçirin ve mümkün olduğu kadar yalnız kalmamaya özen gösterin.

Gerekirse profesyonel yardım alın

Eğer tek başınıza depresyonu atlatamıyorsanız profesyonel bir danışmanlık almaktan çekinmeyin. Bunu kompleks hâline getirerek kendinizi daha da zora sokmayın.