Küçük baş duruşu

Yararları: Karın (mide) kaslarını güçlendirir.

Uyarılar: Omurganızı düz tutun. Sternumu (göğüs kemiğinizi) kaldırın ve öyle tutun. Aksi takdirde dengenizi kaybedersiniz.

Metot: Dizlerinizi kıvırarak ve ayaklarınızı önünüze yere koyarak minde­rinizin üzerine oturun. Ellerinizi dizlerinizin altına koyun ve sol bileğinizi sağ elinizle tutun. Göğüs kemiğinizi kaldırın. Nefes alın ve ayaklarınızı yaklaşık 20 cm. kadar yerden kaldırın. Nefes verirken bacaklarınızı düzleştirin. Böylelikle bacaklarınızla yer arasında 45 derecelik bir açı olacaktır ve bedeniniz ‘V şeklini alacaktır.

Eğer alışkın değilseniz, bu duruşu yaparken nefes almanın zor olduğunu görürsünüz. Bu yüzden nefesinize odaklanın. Nefes verirken ellerinizi diz­lerinizin altından çekin ve önünüze doğru uzatın (4). Rahat ettiğiniz süre­ce bu pozisyonunuzu koruyun. Bu duruşu sonlandırmak için dizlerinizin arkasından bacaklarınızı destekleyin, dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı yeniden yere koyun. Bu egzersizi üç ya da dört kez tekrarlayın.

Karşıt-duruş: Sırt üstü düz yatın ve nefes alırken karın kaslarınızı ta­vana doğru genişletin. Yeniden gevşerken ağzınızdan nefes verin. Birkaç kez tekrar yapın.

Çeşitleme
Metot: Kalça Dengeleme (Navasana) pozisyonunun 4 numaralı duru­şunu yapın ve ayaklarınızın üstlerini veya ayak parmaklarınızı elleriniz­le kavrayın. Eğer ayaklarınıza ulaşamıyorsanız, o zaman ayak bilekleri­nizi tutun. Ayaklarınızı tutarken bacaklarınızı düzleştirin ve olabildiğin­ce açın. Göğüs kemiğinizi kalkık ve omurganızı düz tutun. Rahat etti­ğiniz sürece bu pozisyonunuzu koruyun. Bu duruşu sonlandırmak için bacaklarınızı birleştirin, ayaklarınızı serbest bırakın ve yere indirin.