Mutsuz bir ilişkinin nedenleri

Çok mutluymuş gibi görünen çiftler acaba gerçekten öyleler mi? Bir çifti, mutsuz yapan şeylerin ne olduğunuz merak ediyor musunuz? Mutsuz bir ilişkinin birçok nedeni vardır. İşte mutsuz bir ilişkinin nedenlerini sizin için paylaştık.

Beklentiler hakkında konuşmazlar

Çiftler arasında zamanla beklentiler değişebilir ancak bu konu hakkında asla birbirlerinden haberdar olmazlar ve konuşmazlar.
Birçok çiftin fark etmediği şey ise, bu beklentilerin, hedeflerin ve arzuların, zamanla değişebilecekleridir. Siz de partneriniz de zihninizi değiştirmekte özgürsünüz. Hedef, bu konu üzerinde iletişim halinde olabilmektir. Bu yüzden hazırlanın ve ilişkiniz söz konusu olduğunda, esnek, anlayışlı ve değişime açık olmak için çabalayın.

İlişkilerini öncelik haline getirmezler

Bu durum özellikle evlilik döneminde daha çok görülebilir. “Kendini özel hissetmesi için bir şey yapmama gerek yok. Evliyiz biz. Özel olduğunu zaten biliyor.” Bu tarz bir cümle kesinlikle yanlıştır. Sağlıksız çiftler genelde bu şekilde davranırlar. İlişkiniz, önceliğiniz olarak kalmalıdır.

Birbirlerini dinlemezler

İlişkilerde görülen en büyük problemlerden biri de çiftlerin birbirlerini dinlememesidir. Sürekli bir mücadele yaşayan çiftler, genelde çözüm odaklı zihin yapısından uzaklaşmıştır ve çoğu zaman birbirlerine karşı savunma modundadır. Dinlemek, birçok insan için mücadele gerektiren bir davranış haline gelmiştir. Birçok çiftte, iletişim bir tür savaş meydanına dönüştüğünden, iletişim, kişinin partneri için yapmayı isteyeceği son şey artık.

Ailelerin ilişkiye dahil olması

Aile dinamikleri, ilişkide önemli bir faktördür. Ailenizin ilişkinize ne denli dahil olacağına ya da ailenizin hayatında ne kadar aktif kalmak istediğinize dair beklentilerinizi konuşmadıysanız, bu durum, uyuşmazlıklara, öfkeye ve sonrasında hayal kırıklıklarına sebep olabilir.

Kaliteli zaman, planlanmış zaman değildir

Partnerinizle vakit geçirmek için zaman ayırmak farklı; iletişim, oyun ve birlikte büyüme anları için planlanmış anlar yaratmak başka bir şeydir. Planlanmış zaman, daha çok randevu gibidir; birlikte yemek pişirip sohbet etmek, oturup bir oyun oynamak ya da bir akşamlığına telefonları kapamak gibi. Sağlıksız çiftler, birlikte aktif zaman geçirmeyi unutmuş ve nihayetinde daha çok ev arkadaşları gibi hissetmeye başlamış çiftlerdir.