O dudak nemlendiricilerinde büyük tehlike! İçinde…

Dudaklarımızı nemlendirerek çatlamalardan koruması için kullandığımız dudak koruyucuları hastalığa yol açıyor! Dudak nemlendiricilerinin içeriğinde bulunan parfümler, taşıyıcı maddeler ve koruyucular can sıkan alerjilere sebep oluyor. Dudak egzaması da en sık yaşanan sorunlardan. Hint yağı, risinoleik asit, benzoik asit, oksibenzon ve propil galat içeren dudak nemlendiricileri neden tehlikeli? Dudak nemlendiricisi alırken nelere dikkat edilmeli? Dudak nemlendiricisinin zararlı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Dermatoloji Uzmanı Doç.Dr. Filiz Topaloğlu Demir anlattı

ABONE OL

‘2 saatte bir uygulayın’

Doç.Dr. Demir, dudak nemlendiricisi seçerken güneş koruma faktörüne dikkat edilmesi gerektiğini belirterek “Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için gündüz dışarı çıkmadan önce çinko oksit ve titanyum dioksit gibi fiziksel güneş koruyucular içeren, minimum 15 SPF olan dudak nemlendiricilerini tercih etmeliyiz.

Gündüz, dışarıda olduğumuz süre boyunca, dudak nemlendiricimizi 2 saatte bir tekrarlayarak maksimum koruma elde edebiliriz” dedi.

Dudak nemlendiricisi alırken bunlara dikkat!

Yeterince nemlendirilmesine rağmen dudaklarda kuruma ya da çatlama görülüyorsa yanlış ürünün seçilmiş olabileceğini belirten Doç.Dr. Demir, şöyle devam etti:

“Doğru bir dudak nemlendiricisi tarçın, narenciye, nane aromaları gibi tatlandırıcılar, koku maddeleri, fenol, lanolin, mentol, okaliptüs, zeytinyağı, şellak gibi reçineler, kafur, oksibenzon, propil gallat, salisilik asit gibi irritan maddeler içermemeli.

Dudak nemlendiricisi uyguladıktan sonra dudaklarınızda yanma, batma gibi bir rahatsızlık hissi ortaya çıkıyorsa dudak nemlendiriciniz irritan bir madde içeriyor olabilir.

Seramidler, vazelin, shea yağı, mineral yağ, dimetikon gibi maddeleri içeren nemlendiriciler tercih edilmeli.

Alerjik dudak egzamasına yol açıyor!

Dudak nemlendiricileri ile görülebilecek olan bir diğer istenmeyen durum ise dudak nemlendiricilerinin içeriğinde bulunan parfümler, taşıyıcı maddeler ve koruyuculara bağlı ortaya çıkabilen alerjik dudak egzamasıdır.

Dudak nemlendiricilerinde bulunan, alerjiye en çok yol açtığı bildirilen maddeler; hint yağı, risinoleik asit, benzoik asit, oksibenzon ve propil galattır.

Bazı kişilerde ise lanoline karşı temas duyarlılığı veya lanolinle ilişkili alerjik egzamalar görülebilir.

Bu durumda dudaklarda ortaya çıkan kızarıklık, pullanma ve çatlamalar için hekime başvurulmalı.

Bu kişilerde dudak egzamasına yol açan alerjeni ortaya koymak içi yama testi yapılmalı.”