Pankreas sağlığını arttıran besinler

Çoğu insan durum kötüye gidene kadar pankreas sağlığını önemsemez. Bununla birlikte pankreasınız genel sağlığınızı, özellikle sindirim sağlığınızı etkileyen önemli bir organdır. Karnınızda bulunan sağlıklı bir pankreas, insülin ve polipeptitler gibi yiyecekleri sindirmenize yardımcı olan enzimler ve hormonlar üretir.

PembeNar Özel

Pankreasınıza bakmamak, pankreasın ağrılı iltihabı olan pankreatite ve pankreas kanserine yol açabilir. Tip 1 ve tip 2 diyabet tanısı konan insanlar da hastalığı düzgün çalışmadıkları pankreaslarına bağlarlar.Pankreas sağlığını önemsemenin ilk adımı, pankreas açısından sağlıklı olacak yiyecekleri tüketmektir. Pankreas sağlığınıza iyi gelecek besinleri henüz bilmiyorsanız aşağıda vermiş olduğumuz bilgilere göz atabilirsiniz.

Pankreas sağlığı için tüketilmesi gerekenler Brokoli

Brokoli kansere neden olabilecek toksinlerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır. Brokoli filizi özellikle kanserle savaşan bileşikler bakımından zengindir. Brokolinin faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için buharda pişirmeniz gerekmektedir.

Ispanak

Ispanak lahana ve İsviçre pazısı gibi yeşillikler tüketmek pankreas kanseri riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır. B vitamini açısından zengin olan ıspanak ve lahana gibi sebzeler aynı zamanda demir bakımından da zengindir.

Sarımsak

Ulusal Kanser Enstitüsüne göre, her gün sarımsak tüketenlerde pankreas kanseri gelişme riski% 54 daha düşük. Ayrıca çeşitli yemeklere de eklendiğinde hem sağlığınız açısından hem de lezzet açısından oldukça önemlidir.

Probiyotik yoğurt

Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yayınlanan bir araştırma, bireylerin günde 3 porsiyon yoğurt yemeleri gerektiğini belirtiyor. Yoğurt içerisinde, pankreası koruyan ve pankreas kanseri riskini azaltan aktif yararlı bileşenler içermektedir.