Polikistik over diyeti nasıl yapılır?

Hormonal dengesizliklere ve metabolizma sorunlarına neden olan polikistik over sendromu (PCOS) , doğurganlık çağındaki her 10 kadından 1’ini etkiliyor. Bu etkilerden korunmak ise hayatımızda yapacağımız birtakım düzenlemelerle mümkün. Peki polikistik over sendromu olanlar nasıl beslenmeli, hangi gıdaları tüketmeli? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op.Dr. Betül Görgen, bakın neler söyledi…

İnsülin, PCOS’da çok önemli role sahiptir ve diyet bu durumu doğru yönetmek için gerekli en önemli adımdır. PCOS’lu pek çok kadında insülin direnci de vardır ve yaklaşık yarısı, 40 yaşından önce diyabet ya da diyabet öncesi safhaya ulaşır. Çünkü diyabet vücudun insülini nasıl işlediğiyle direkt bağlantılıdır. Önereceğimiz diyet kişinin besinsel gereksinimlerini sağladığı gibi sağlıklı kilo kontrolünü kolaylaştırmalı ve insülin seviyesini düzenleyerek kişinin kendisini iyi hissetmesini sağlamalıdır.

PCOS’lular ne yemeli?

Araştırmalar ne yediğinizin çok önemli olduğunu gösterse de PCOS için standart bir diyet yok. Ancak şu üç beslenme şekli PCOS semptomlarını hafifletmeye yardımcı oluyor:

Düşük glisemik indeksli diyet

Vücudumuz düşük glisemik indeksli gıdaları yavaş sindirir. Böylece insülin seviyesinde hızlı bir artış meydana gelmez. Düşük glisemik indeksli gıdalar; tam tahıllı ürünler, baklagiller, fındık, sebze ve işlem görmemiş gıdalardır.

Antienflamatuar diyet

Böğürtlen, yeşil sebzeler, yağlı balıklar, zeytin yağından zengin beslenme PCOS üzerinde etkilidir.

DASH diyeti

Bu diyet, PCOS’un kalp hastalığı riskini azaltmaya yöneliktir. Aynı zamanda PCOS belirtilerini de hafifletir. Bu diyet balıktan zengin, meyve, sebze, düşük yağlı süt ürünleri ve meyve içerir. Şeker ve doymuş yağ hiç yoktur.

2015 yılında yapılan bir çalışma, obez PCOS’lularda 8 hafta uygulanan DASH diyeti sonrasında insülin direncinde azalma ve bel bölgesindeki yağlanmada azalma olduğunu göstermiştir.

Sağlıklı bir PCOS diyetinde hangi besinler olmalı?

Doğal, işlem görmemiş besinler
Yüksek lifli gıdalar
Somon, tuna gibi yağlı balıklar
Ispanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
Koyu kırmızı renkli meyveler
Brokoli ve karnabahar
Kuru fasulye, mercimek
Fındık, fıstık, badem ve yeşil fıstık
Zeytinyağı, avakado ve Hindistan cevizi yağı
Siyah çikolata
Tarçın ve safran gibi baharatlar

Ancak diyet planlanırken kişisel farklılıklar da göz önünde tutulmalı. Özellikle kilo fazlası olanlarda sağlıklı gıdaların yanında kalori kısıtlaması da gerekli.

PCOS’unuz varsa asla yemeyin!

İşlenmiş karbonhidratlar
Kızarmış besinler
Şekerli içecekler
İşlem görmüş et ürünleri (sucuk, sosis)
Katı yağlar
Aşırı kırmızı et tüketimi
Doğru beslenme planı yanında, aktif bir yaşam, düzenli spor aktivitesi ve yeterli uyku da PCOS’lu hastalar için çok önemli.

Ne zaman doktora gidilmeli?

Akne
Aşırı tüylenme
Bel bölgesinde yağlanma
Düzensiz adet
Gebe kalmada güçlük

Çoğu kadın, diğer belirtileri göz ardı ederek ancak gebelik söz konusu olduğunda doktora başvurur. Ancak bu süreci geciktirmek, PCOS’un neden olduğu pek çok problemin yerleşmesine ve geri dönüşün zorlaşmasına yol açar.