Portakal Yiyin

Portakal dahil birçok meyvede bulunan C vitamininin damar tıkanıklıklarına iyi geldiği ve tansiyon düşürücü özelliğe sahip ol­duğu bilinen bir gerçektir. Düzenli tüketilen C vitamininin kalp kri­zi, felç ve erken ölüm riskini azalttığı saptanmıştır.

John, Güneybatı Teksas’taki bir turunçgiller çiftliğinde doğ­muştu. Çiftçilik deneyimlerinin iyisini ve kötüsünü hâlâ hatırlamak­tadır.

Birkaç kuşaktan beri ailesi çiftçilik yapıyordu ama iş meslek seçimine geldiğinde John çiftlikten ayrılıp öğretmen olmaya karar vermişti. Okulda öğrencilerine çiftliği matematikten fene dek uzanan tüm derslerde örnek vermeye başlamıştı. “Bu örnekten öğrenilecek o kadar çok şey var ki,” dedi John. Ayrıca öğrencilerine en sağlıklı meyve olduğuna yürekten inandığı portakal yemelerini de hatırlatıp duruyordu. Babası çiftlikte çalışırken John da ona elinden geldiğince yar­dım ediyordu. Bir süre sonra da turunçgiller çiftliğinin başına gele­bilecek en büyük felaket geldi ve ürünler dondu. Bölgede uzun za­mandan beri ilk kez böylesine yoğun bir ayaz yaşanıyordu. Soğuk­tan tüm ağaçlar donmuştu. Bu olay karşısında çok üzülen John’un babası sonunda kendini emekliye ayırmaya karar verdi.

John emekli olunca çiftliğe ne olacağı konusunda endişelen­meye başlamıştı, ama öte yandan da öğretmenliği bırakmaya kendi­ni hazır hissetmiyordu. Sonunda her iki işi de birden yürütmeye ka­rar vererek çiftliğin yönetimini eline aldı. “Çok değerli iki işi birden yapıyorum. Söz konusu olan bu her iki iş de farklı bağlamlarda in­sanların yaşamlanna bir şekilde katkıda bulunuyor ve onlann temel gereksinimlerini karşılıyor.”

Cambridge Üniversitesi doktorlarına göre, C vitamini içeren meyvelerin günlük tüketimi erken ölüm riskini yüzde 10 azalt­maktadır.