Sakın mantarı bunun içine koyup bekletmeyin! Zehirliyor!

Yoğun yağışlarla kırsal alanlarda üreyen mantar miktarı çoğaldı. Ancak uzmanlar hiçbir şekilde doğadan mantar toplayıp tüketilmesini önermiyor. Bazı kişiler zehirlenmemek için doğadan topladığı mantarları yoğurt ile birlikte yiyor. Peki, bu doğru mu? Mantar zehirlenmesi belirtileri neler? Mantar neden zehirler? Mantarı nasıl tüketirsek zehirler? Mantar zehirlenmesi tehlikeli mi? Kültür mantarı zehirler mi? Kültür mantarı zehirli olur mu?Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ayşe Ayyıldız bakın neler söyledi

ABONE OL

Konuyla ilgili çeşitli uyarılarda bulunan Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanı Dr. Ayşe Ayyıldız, zehirlenmelerin mantar türüne ve saklama biçimine bağlı olarak meydana gelebileceğini söyledi.

Zehirlenme semptomlarının 2-6 saat içerisinde kendini gösterdiğini aktaran Ayyıldız, “Yağışların çok fazla olması bizim yoğun bakım ünitemizdeki mantar zehirlenmesi kaynaklı hasta sayımıza da yansıdı.

Özellikle bu 2 hafta içerisinde çok fazla vaka takip ettik. Mantar zehirlenmeleri, bitki kaynaklı zehirlenmeler içerisinde en sık görülen tip.

Bunlardan en fazla olanı da doğada toplanan mantarlar nedeniyle gerçekleşiyor.

Nadir olarak da kültür mantarlarının uygun koşullarda saklanamaması nedeniyle vakalar görüyoruz.

Bu durum, kültür mantarlarının plastik torbalar içerisinde uzun süreli saklanmasından kaynaklanıyor.

Genellikle 2-6 saat içerisinde semptomlar kendilerini gösteriyor. Bu semptomlardan ishal, karın ağrısı, bulantı, kusma ve ilerleyen dönemlerde karaciğer yetmezliği ile komaya kadar ilerleyebilen hatta ölümle sonuçlanabilen tablolar önümüze çıkıyor” şeklinde konuştu.

Toplumda mantar tüketimiyle ilgili çok fazla doğru bilinen yanlış olduğunu belirten Dr. Ayşe Ayyıldız, “Halk arasında çok önemli olan ve yanlış bilinen durumlar var.

Mantarın pişirilerek yenildiği zaman zehirli olmayacağı, yanında yoğurtla tüketildiği zaman zehirli olmayacağı kanıları yanlış. Zehirli mantar her koşulda zehirlidir.

Bu sebeple toplanmış mantarların tüketilmesini kesinlikle önermiyoruz, kültür mantarlarının tüketilmesini öneriyoruz.

Bunu da uygun koşullarda saklandığında tüketilmesini öneriyoruz” dedi.