Şeker hastalığı ile ilgili doğru bilinen 5 yanlış

Çocuklardan yetişkinlere kadar geniş bir kitleyi etkileyen diyabet yani şeker hastalığı hakkında yanlış bilgiler de hızla yayılıyor. Sadece ilaç tedavisinin değil sağlıklı beslenmenin de diyabeti önlediğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Mecdi Hikmet Ergüney, diyabet ile ilgili bilinen 5 yanlışı sıraladı

1-Diyabet hastalığı hamileliğe engel olur

Her sağlıklı kadın gibi diyabet hastaları da hamile kalabilir. Doğru tedavi şekilleri uygulanıp kan şekeri ideal seviyede tutulduğunda diyabet hastalarının hamile kalması mümkündür. Burada dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, hamile kalmadan önce doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğidir. Bazı ilaçlar gebelik döneminde kullanılmayacağı için düzenli bir diyet ve ilaç programı uygulanmalı.

2-Diyabet hastalığı kalıtsaldır

Öncelikle Tip 1 diyabetin kalıtsal bir hastalık olmadığı unutulmamalı. Dolayısıyla kişide Tip 1 diyabet varsa genetik bir miras olarak çocuğa geçmez. Tip 1 diyabet insülin seviyesi ile ilgili olduğundan kişi ilaç tedavisi görür. Ancak Tip 2 diyabet olan kişilerin çocuklarında ilerleyen dönemlerinde diyabet görülme riski vardır.

3-İnsülin tedavisi körlüğe yol açar

İnsülin bir ilaç değildir. Vücutta olması gereken ancak üretilmediği için diyabet hastalarına dışarıdan verilen bir hormondur. Dolayısıyla insülin konusunda yaratılan efsaneler gerçeği yansıtmaz ve körlüğe yol açmaz. Göz sağlığını bozan insülin değil, diyabetin kendisidir. Buna önlem olarak diyabet hastalarının mutlaka belli aralıklarla göz muayenesi yaptırması gerekir.

4-Diyabet hastası spor yapamaz

Diyabet hastalarının spor yapamayacağı tamamen yanlış olan bir bilgidir. Aksine diyabet hastalarının spor yapması hayati bir önem taşır. Sadece dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bu noktaların başında spor öncesi ve sonrasında kan şekeri oranına bakılmalı, gerekirse aç kalmamak ara öğün eklenmeli. Çünkü diyabet hastalarının aç karnına spor yapması sakıncalı, bu durum hipoglisemi riskini artırabilir. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki istikralı bir şekilde yapılan spor, kişide insüline olan ihtiyaç azalır ve zamanla yok olabilir.

5-İnsülin kullanmak şişmanlatır

Diyabet hastalarının mutlaka bir diyet ve egzersiz programı olmalı. Bunun sebebi kilo kontrolünü sağlamanın ötesinde daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmeleri içindir. Verilen insülin iştah açıcı bir etki yaratsa da insülin direncini kıran haplarla kombinasyonlar yapılarak iştah artışı önlenebilir. Ancak bu noktada diyabet hastasının diyet ve egzersiz programına sadık kalması gerekir.