Sınırda Vize Veren Ülkeler

Türk vatandaşlarının yurt dışı seyahat planını şekillendiren en önemli unsurlardan biri vize. Birçok seyahat sever vize sorunu nedeniyle vizesiz ülkelere seyahat etmeyi tercih ediyor. Vize isteyen ülkelere gitmek isteyenler ise gitmeyi planladıkları ülkenin talep ettiği belgeleri hazırlayıp, vize başvurusu için ücret ödemek zorunda kalıyor.

Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerin yanı sıra sınırda vize veren ülkeler, vize evraklarıyla uğraşmadan ülkeye giriş yapılan kara, deniz ya da hava gümrük kapısında kolaylıkla vize alınarak seyahat etme olanağı sağlıyor.

Sınır Kapılarında Vize Alınabilen Ülkeler

1. Azerbaycan

Azerbaycan, Türk vatandaşlarına Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan ülkeye girmeleri halinde kapı vizesi veriyor. Vize ücreti 10$. Sınır kapısında ücret ödeyerek vize cevahir günlük kiralık almak istemeyen Türk vatandaşları Azerbaycan’ın Ankara ya da İstanbul’daki temsilciliklerine başvurarak ücretsiz vize alabiliyor.

2. Bahreyn

Bahreyn’e seyahat eden Türk vatandaşları havalimanında tek girişli, 15 gün geçerliliği olan kapı vizesi alabiliyor.

3. Doğu Timor

Doğu Timor’a seyahat eden Türk vatandaşları Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı ya da Deniz Limanı’ndan kapı vizesi başvurusu yapabiliyor. Doğu Timor otoritelerinin uygun görmesi halinde 30$ karşılığında, 30 gün ve tek giriş hakkı tanıyan kapı vizesi veriliyor.

4. Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına sınır kapılarında 10$ ücret karşılığında tek girişli kapı vizesi veriyor.

5. Irak

Kuzey Irak’a (Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi) seyahat eden Türk vatandaşları Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı şehirlere doğrudan hava yoluyla seyahat mecidiyeköy günlük ev etmeleri halinde kapı vizesi alabiliyor. Ancak bu vize Irak’ın diğer bölgeleri için geçerli değil. Kapı vizesi alabilmek için yalnızca Türkiye çıkışlı uçak seferlerini kullanmak gerekiyor. Kuzey Irak dışındaki Irak’ın tüm bölgeleri için Irak vizesi almak şart.

6. Kamboçya

Kamboçya, Türkiye’deki fahri konsolosluğu ve ülkeye girişte gümrük kapılarında kapı vizesi veriyor. Kapı vizesi 30 gün ve turistik amaçlı kullanımlar için geçerli.

7. Kenya

Kenya, Türk vatandaşlarına ülkeye girişte kara ya da hava sınır kapılarında 50$ karşılığında tek girişli kapı vizesi veriyor.

8. Madagaskar

Madagaskar, ülkeye seyahat eden Türk vatandaşlarına şişli günlük ev gümrük kapılarında 30 gün geçerli turist vizesi veriyor.

9. Mozambik

Afrika’nın güneydoğusunda bulunan Mozambik, turistik amaçla gelen ziyaretçilere sınır kapılarında 80$ karşılığında vize veriyor.

10. Nepal

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Nepal‘e gerçekleştirecekleri seyahatte ülkeye girişleri sırasında 25$ ödeyerek turist vizesi alabiliyor.

11. Sri Lanka

Sri Lanka, Türk vatandaşlarına kapı vizesi veren ülkelerden. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları 30 güne kadar olan seyahatlerinde turistik vize alabiliyor.

12. Sudan

Sudan’a seyahat planı olan Türk vatandaşları başkent Hartum Uluslararası Havalimanı’nda 100$ karşılığında turistik vize alabiliyor.S

13. Tacikistan

Tacikistan, hava yoluyla ülkeye giriş yapan Türk vatandaşlarına kapı vizesi veriyor. Ancak kapı vizesi almak isteyenlerin seyahatten önce www.visa.gov.tj web sitesinden başvuru yaparak, sistemin vereceği onay belgesi ile seyahat etmeleri şart. Tacikistan e-vize uygulaması ile 90 güne kadar maksimum 45 gün kalış süreli turist vizesi alınıyor.

14. Tayvan

Tayvan, Türk vatandaşlarına 30 gün süreli, tek girişli kapı vizesi veren bir ada devleti. Ülkeye, Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı, Taipei Songshan Havalimanı, Taichung Havalimanı ve Kaohsiung Uluslararası Havalimanı’ndan giriş yapan Türk vatandaşları 24$ karşılığında kapı vizesi alabiliyor.

15. Togo

Batı Afrika ülkesi Togo, sınır kapılarında 7 gün kalış süreli kapı vizesi veriyor.

16. Uganda

Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları Uganda’ya yapacakları seyahatlerinde sınır kapılarında 30 gün kalış süreli kapı vizesi alabiliyor.

17. Zambiya

Güney Afrika’da denize kıyısı olmayan bir ülke olan Zambiya’ya seyahat etmek isteyen bordo, yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türk vatandaşlarının tamamının vize alması şart. Vize Zambiya’ya girişte 50$ karşılığında 30 gün süreli olarak düzenleniyor.

Kapıda vize uygulamaları tek girişlik ve turistik seyahatler için geçerli. Ülkeden ülkeye değişen kapı vizesi uygulaması ile sınırlı kalış süresi için vize muafiyeti uygulanıyor.

Ülkelerin vize politikaları ve devletler arası ilişkiler dönemsel olarak değişiklik gösterdiğinden Türk vatandaşlarına vize istemeyen ülkeler listesini Dışişleri Bakanlığı vize sayfasından kontrol etmek gerekiyor.