Sinirleri yatıştıran bitkiler nelerdir?

Yaşam şartlarından dolayı yaşanan stres pek çok insanda görülmektedir. Sinirleri yatıştırıcı özelliği bulunan birçok bitki doğada yer almaktadır. Daha sakin olmanızı sağlayacak bitki çeşitlerini sizler için hazırladık.

SAKİNLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİ OLAN BİTKİLER

Papatya: Sinir sistemi için yatıştırıcı ve rahatlatıcı etkileri olan bir diğer popüler bitki. Gerilimi azaltır, mide spazmını geçirir ve ağrı kesicidir.

Lavanta: Bu bitki zihni ve bedeni yatıştırmasıyla bilinir. Lavanta çayı ise sağlıklı kan dolaşımını ve sinir sistemini geliştirirken, zihni berraklaştırır ve hafızayı güçlendirir.

Kediotu kökü çayı: Sakinleştirici bitki çayları arasında en etkili olanlarından biri de kediotu çayıdır. Uykuyu teşvik eden, stresi ve kaygıyı azaltan bitki geleneksel olarak kullanılmaktadır.

Melisa çayı: Geleneksel Avusturya tıbbında sindirim sistemi rahatsızlıkları, safra, karaciğer ve sinir sistemi bozukluklarının hafifletilmesinde melisa çayı ya da esansiyel yağı kullanılıyor. Uykusuzluğun giderilmesinde sıkça başvurulan bir bitki olan melisanın, kedi otu ile beraber tüketildiğinde anksiyetenin fiziksel semptomlarını hafiflettiği söyleniyor.

Sarı kantaron: günümüzde modern tıpta orta dereceli depresyon tedavisinde uzmanlar tarafından reçete edilmektedir. Bilimsel çalışmalar ile depresyon tedavisine etkisi kanıtlanmış bitki sakinleştirici özelliği ile Avrupa kıtasında en çok satılan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır.