Sırt ağrılarına neden olan 5 günlük alışkanlık

Sırt ağrısı sadece sağlığınızı etkilemez, hayatınızın her alanında üretkenlik ve verimliliğinizi sınırlayabilir. Günlük hayatınızın sırt problemlerine nasıl neden olduğunu öğrenmeye hazır mısınız? İşte sırt ağrılarına neden olan 5 günlük alışkanlık…

Yürürken kambur durmak

Yürüyüş, edinebileceğiniz en sağlıklı alışkanlıklardan biridir; bununla birlikte, kambur yürümek her zaman problem yaratır. Yürürken başınızı aşağı sarkıtıp, omuzlarınız öne düşük bir şekilde yere mi bakıyorsunuz? Duruşunuz doğal olmalıdır; başınız, boynunuz, sırtınız ve bacaklarınızın hizasıyla vücudunuzun tüm parçaları arasında bir denge sağlamanız gerekir. Genel vücut pozisyonunuz iyi değilse, bu duruş başlarda rahatsız edici ve biraz da acı verici gelebilir. İlk başta yaşadığınız rahatsızlığa rağmen, bu kötü alışkanlığı yavaş yavaş değiştirmeye çalışın. Birkaç hafta içerisinde, doğru bir şekilde durmanın kolaylaştığını fark edeceksiniz.

Sırtınızda çok fazla ağırlık taşıyorsanız…

Ağır kol çantaları, sırt çantaları, bavullar ve dizüstü bilgisayar gibi elektronik cihazlar, sırt ağrısının arkasında yatan ana nedenlerden birkaçıdır. Buna ek olarak, ağır nesneler taşırken kötü bir duruş sergilerseniz eğer, omurganız daha fazla yük altında kalacaktır. Sırt ağrısını önlemek için, unutmayın:
Sadece ihtiyacınız olan eşyaları yanınıza alın ve taşımak zorunda kalacağınız ağırlıklar konusunda gerçekçi olun. Omuzlarınızdan birinde bir çanta taşımak yerine, toplam ağırlığı her iki omuza eşit dağıtmak adına sırt çantası kullanmaya çalışın. Çok sayıda eşya taşımak zorunda kalırsanız, her iki omuz arasında paylaştırılan yükü dengelemek için, ağırlığı iki veya üç çantaya bölün. Eşyalarınız çok ağırsa, tekerlekli bir bavul kullanmaya çalışın.

Hareketsiz bir yaşam tarzı

İş ya da okul için olsun, muhtemelen zamanınızın çoğunu mola vermeden oturarak harcıyorsunuz. Her saat başı ya da bir buçuk saatte bir, en az bir kez 10 dakikalık bir mola vermeniz gerekir. Eğer elinizdeki iş üzerine çok fazla odaklanan ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayan biriyseniz, size bu molaları hatırlatması için alarm kurun. Ayrıca, bu 10 dakikalık molalar sırasında, kan akışını sağlamak için ayağa kalkmaya, esnemeye ve bazı egzersiz hareketleri yapmaya çalışın. Kısa bir yürüyüş için dışarı çıkabilir ya da bahçenizde biraz dolaşabilirsiniz.

Kötü bir vücut pozisyonuyla oturuyorsunuz

Günün çoğunu oturarak mı geçiriyorsunuz? Boş zamanlarınızı oturarak ya da benzer bir konumu koruduğunuz faaliyetlere mi harcıyorsunuz? Durum buysa, 10 dakika ara vermenin yanı sıra aşağıda verilen önerileri uyguladığınızdan emin olun:
Sırtınızı dikleştirin ve koltuk ya da sandalyenin arkasından tamamen destek alın. Bacak bacak üstüne atmaktan kaçının; ayaklarınız yere düz basarak oturduğunuzdan emin olun. Omuzlar geride, çene yukarıda ve boyun düz olmalıdır.

Araba içerisinde çok zaman harcıyorsunuz

Araba kullanırken koltuğunuzu mümkün olduğunca dik tutun. Doğru konumda oturmak ve sırtınızı sandalyenin arkasına yaslamak hakkında bahsettiklerimizi unutmayın. Gerekirse boynunuz için bir yastık kullanın. Bazı otomobillerin boyun desteği çok alçaktır. Eğer sizin aracınızda için de durum buysa, ayarlanabilen ekstra bir tane destek edinin ya da boynunuza adapte olabilen bir yastık satın alın. Mümkün olduğunca yürüyün. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda her seferinde araba kullanmak yerine yürüyüşe çıkın.