Stres ile mücadelede en etkili vitaminler

Herkesin yaşam ile ilgili belirli stresleri olsa da iş, para, sağlık ve ilişkilerle ilgili faktörler en yaygın olanlarıdır. Akut veya kronik olabilen stres; yorgunluk, baş ağrısı, mide rahatsızlığı, sinirlilik ve sinirlilik veya öfkeye yol açabilir. Hem stresten hem de etkilerinden kurtulmak için vitamin takviyelerine başvurabilirsiniz.

ABONE OL

Melatonin

Stresi azaltmak için yeteri miktarda kaliteli uyku almak önemlidir. Stres, uykusuzluk, uykuya dalma veya uykuda kalma güçlükleri ile güçlü bir şekilde bağlantılıdır.

Melatonin, vücudunuzun sirkadiyen ritmini veya uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen doğal bir hormondur.

Glisin

Glisin, vücudunuzun protein oluşturmak için kullandığı bir amino asittir. Çalışmalar, glisinin beyindeki sakinleştirici etkisi ile stres sorununuza çözüm bulabileceğinizi söylüyor.

Bir çalışmada, uykularının kalitesi hakkında şikayetleri olan ve yatmadan önce 3 gram glisin alan 15 kişi, ertesi gün daha az yorgunluk yaşadı.

B kompleks vitaminleri

B kompleks vitaminleri genellikle sekiz B vitamini içerir. Bu vitaminler, yediğiniz yiyecekleri kullanılabilir enerjiye dönüştürerek metabolizmada önemli bir rol oynar.

B vitaminleri ayrıca kalp ve beyin sağlığı için de gereklidir. İlginç bir şekilde, amino asit homosisteinin, kan düzeylerini düşürerek, ruh hali ve enerji seviyeleri gibi stres semptomlarını iyileştirmek için yüksek dozlarda B vitaminleri önerilmiştir.