Stres kiloyu da olumsuz etkiliyor

Günümüzün en önemli sağlık sorunlarından biri olan obezite ve aşırı kilolara neden olan hastalıkların başında stresin geldiği belirtildi.

“Gün içinde mutsuz, üzgün, stresli ya da öfkeli olduğunuz zamanlar fiziksel olarak aç olmadığınız halde eliniz sürekli bir şeyler atıştırmaya gidiyor, olumsuz geçen bir günün üstesinden yemek yiyerek gelmeye çalışıyorsanız sizde de duygusal yeme bozukluğu olabilir” diyerek “Duygusal yeme bozukluğuna sahip insanlar, hayatlarını sürekli yemek yeme ihtiyacı içinde geçirir. Bu ihtiyacın neden olduğu yeme isteği ve sonrasında gelen suçluluk duygusu; uzun vadede tekrar yeme isteği oluşturacak negatif duygular olarak geri dönüyor ve iş içinden çıkılmaz bir hale geliyor. Özellikle zayıflama diyetlerindeki başarıyı sekteye uğratan nedenlerin başında gelen bu sorun, bireylerin kendine olan inancını azaltmakta ve başarısızlık duygusunu arttırmaktadır”

Gözünüzün görebileceği yere bir şişe su koyun ve elinizin atıştırmalıklar yerine önce suya ulaşmasını sağlayın. Öğünlerinizi atlamayın. Tokluk hissinin oluşması için lokmalarınızı iyice çiğneyin ve yeme sürenizi uzatın. Yemek için bir şeyler aradığınızda onu gerçekten aç olduğunuz için mi yoksa sadece kendinizi daha iyi hissetmek için mi tüketeceğinizi değerlendirin. Düzenli bir uyku sistemi oluşturmaya çalışın”