Stres ve depresyon egzersizle önlenebilir

Uzman Dr. Selkin Yılmaz, kalp damar sistemi ve solunum sisteminin egzersizle güçlendiğini söyledi.

Kalp ve damar sağlığını geliştirmek, kas inşa etmek, kaslarını korumak, forma girmek için birçok kişinin egzersiz yaptığını belirten Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde görevli Uzman Dr. Selkin Yılmaz, egzersizin insan bedeninde pek çok olumlu etkiye sahip olduğunu söyledi.

Uzman Dr. Selkin Yılmaz, egzersizin kas iskelet sistemini güçlendirdiğini belirterek “Osteoporoz, yani halk arasındaki adı ile ‘kemik erimesi’ riskini de azaltır. Kemik kütlesini ve kemik yoğunluğunu artırır. Bunun yanı sıra kasları güçlendirir. Denge ve koordinasyonu artırarak düşme riskini azaltır ve eklem sertliğini önler. Tüm bunların yanı sıra esnekliği artırır” dedi.

“AKCİĞER KAPASİTESİNİ ARTIRIR”

Kalp damar sistemi ve solunum sisteminin de egzersizle güçlendiğinin altını çizen Dr. Yılmaz, şunları söyledi:

“Yapılan egzersizler HDL’yi yani iyi kolesterolü artırır. LDL’yi yani kötü kolesterolü de azaltarak kan basıncının azalmasına yardımcı olur. Yine egzersiz sayesinde ritmik ve daha derin nefes alıp vermeyi sağladığı gibi akciğer kapasitesini de artırır. Hücrelerin oksijenlenmesinde de dolaylı olarak artış sağlanır.”

Yapılan egzersizlerin kalori yakmanın yanı sıra eklemlere binen yükü de azalttığını hatırlatan Dr. Yılmaz, “Kireçlenmede de azalma gözlemlenir ve egzersiz sayesinde vücut konturü düzene girer. Ayrıca, egzersiz, şeker hastalığını kontrol eder. Kasılan kaslar enerji için şeker kullanır, aynı zamanda hücrelerin insülin duyarlılığını artırır” dedi.

Depresyon ve stresin egzersizle önlenebildiğine vurgu yapan Uzman Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:

“Egzersiz sayesinde ağrı azalır. Vücuttaki serotonin ve norepinefrin düzeyleri artar böylece depresyon riski azalır. Endorfin düzeyi de artar. Böylece egzersiz sonrası kişi kendini daha iyi hisseder ve relaksasyon artar. İyi uyku düzeni sağlar. Kalın bağırsak kanseri riskini azaltır çünkü egzersiz bağırsak hareketliliğini artırır