Su yosunu

Sadece Okinawa’da üretilmez, ama en çok orada tüketilir! Su yosunları Okinawa’lıların günlük beslenmelerinde büyük yer kaplar.

Hiçbir su yosunu toksik değildir, bu yenilebilenler arasında sayılmasını sağlayan iyi bir sebeptir, ama aralarında bazıları ger­çekten deniz hazinesidir, onları keşfederken ağzınız açık kala­cak. Kombu, bu Okinavva’nın bir numaralı su yosunu. Okinawa’lılar onu her yerde ortaya çıkarırlar. Nori makis (suşi) ya­pılır. Hijiki, L’aasa ve mozuku (takma adı “meleklerin saçı”) sürekli olarak çorbalarda ve diğer salatalarda kullanılırlar. Wa-keme’ye gelince antihipertansiyonların içinde yer alır, ama di­şil hormonlarını düzenleyen dengede tutan ve kanser (göğüs, yumurtalık, rahim) hormonlarının gelişimine karşı olan fo-cus’tan daha fazla alınmamalıdır. İyot içeriği olarak altın made­ni gibidir. Ya da iyot salgı bezi tiroidleri için iy bir kaynaktır; ek­sikliğinde fazla kilolular ve diyabetiklerde önemli, gelişim bo­zuklukları, guatr ve metabolizma rahatsızlıkları ortaya çıkar; ve kadınlarda göğüslerde ağrılar ve küçük nodüller elverişli hale getirir.

Günlük yemek olarak 3 fikir
* Her su yosununun tuzlarını kullanın onları her yerde bula­mazsınız.
* Ağar agar’ı deneyin; “deniz”den olanını; bizim klasik dondurulmuş gıdalarımızdandır (her su yosunu lezzetlidir gü­venin…)
* Kesinlikle su yosunu Tartareyi tadın; kıyaslanamayacak derin bir zevktir.