Süt ve elma yüksek kan şekerini düşürür mü?

Süt ve elma ikilisi birlikte vücuda yüksek kaliteli protein, lif, potasyum ve kalsiyum yönünden destek olurlar. İyi bir diyet, kronik hastalıkların önlenmesine yardımcı olabilir ve yüksek kan şekeriniz varsa bu diyetin özellikle besleyici nitelikte olması daha da önemlidir. Peki, kan şekerini dengelemek hatta düşürmek için süt ve elma ikilisi iyi bir seçenek mi? Bakın uzmanlar neler söyledi… PEMBENAR ÖZEL

ABONE OL

Diyabet, kan şekeri seviyeleriniz kontrol altında olmadığında ortaya çıkan kronik bir hastalıktır.

Tedavi edilmeyen diyabet komplikasyonları arasında kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, körlük ve amputasyon gerektiren ayak yaralanmaları sayılabilir.

Sağlıklı bir diyet, prediyabetin diyabet haline gelmesini önleyebilir ve diyabetin yol açacağı diğer sağlık sorunlarını önleyebilir.

Süt ve elmada ne kadar karbonhidrat bulunur?

Linus Pauling Enstitüsü Mikro Beslenme Bilgi Merkezi’ne göre vücudunuz yiyeceklerden aldığı karbonhidratları parçalayarak glikoza dönüştürür.

Karbonhidrat aldıktan sonra ise kan şekeri seviyeleriniz yükselir.

1 bardak sütte 12 gram ve küçük bir elmada 15 gram karbonhidrat bulunur.

Glisemik indeksi düşük olduğu için şekerini yükseltmezler

Peki elma ve süt neden kan şekerini bir anda yükseltmez? Süt ve elma düşük glisemik indesksli gıdalardır

Bu nedenle kan şekeri seviyelerinizde hızlı ve keskin artışlara yol açmazlar.

Linus Pauling Enstitüsü Mikro Beslenme Bilgi Merkezi’ne göre, süt ve elma kan şekeri seviyelerinizde daha yavaş bir artışa ve daha düşük bir zirveye neden oluyor. Elmadaki lif ve sütteki protein glisemik indeksi azaltır.

Yüksek kan şekeriniz varsa…

Yüksek kan şekeriniz varsa sütlü bir yemek veya atıştırmalık ile elma, şeker, kuru meyve veya alkolsüz içecekler gibi yüksek glisemik indekse sahip atıştırmalıklardan daha iyi bir seçimdir.

Uzun bir süre rutin olarak süt ve elmayı birlikte tüketmek, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olarak yüksek kan şekerini düşürebilir.

Fazla kilolu veya obezseniz kilo vererek de kan şekerinizi düşürebilirsiniz.

Küçük bir elma sadece 60, 1 bardak yağsız süt 100 kaloridir. 1 bardak tam yağlı süt ise yaklaşık 160 kaloridir.

Kan şekerini olumsuz yönde etkileyen doymuş yağ bakımından zengin olan tam yağlı süt yerine yağsız süt tercih edebilirsiniz.